ČLÁNKY SOUTĚŽE

Jak já to vidím: Vzpomínkový koncert na Chestera 5. srpna 2017   (00:41)Po celém světě se v posledních dnech konají vzpomínkové akce, setkání a koncerty k uctění památky hudebníka Chestera Benningtona. Zatím asi největší akce tady v Česku se konala ve čtvrtek v Přerově. Jak já jsem prožívala tuhle událost a jak to vidím já?

Jak já to vidím: Vzpomínkový koncert na Chestera

Veronika Dawidowicz


Den 3. 8. měla spousta fanoušků Linkin Park z celé České republiky (a pár fanoušků i ze Slovenska) zakroužkovaný výrazně v kalendáři.
V Přerově na Náměstí přerovského povstání se konal koncert k uctění památky Chestera Benningtona, zpěváka kapely Linkin Park, který si před pár týdny bohužel sáhl na život.

Na koncert vyrážím s partou holek, s níž jsem se náhodou dala do kupy přes Facebook. Spojovalo nás jediné – Chester a láska k jeho tvorbě. Holky vezou svíčky, fotky, vytištěné citáty. Postupně probíráme všechno ohledně kapely naší puberty.
„Já si jako tapetu na mobilu moc neměním, jo. Teď jsem ale musela, hele.“
Koukáme na zpěvákovu fotku v mobilu a je to zase, jako bychom se vrátily do dob našeho dospívání, uznale pokyvujeme hlavou.
„Jojo, já ho tam teď mám taky.“ říká další parťačka.
„Když mi přítel řekl, že Chester umřel, nemohla jsem tomu uvěřit.“
„Strašně dlouho jsem si myslela, že je to nějaký hoax.“
Vášnivě debatujeme celou cestu, až dokud nedorazíme do cílové stanice.

Na náměstí přicházíme těsně před začátkem koncertu. Na pietním místě, kde je na stojanu Chesterova fotka, už hoří několik svíček. Leží zde vzkazy, dopisy, květiny, fotky.

Zaslechnu útržky různých rozhovorů. Někde je nálada veselejší a vzpomíná se třeba na letošní koncert Linkin Park na Aerodromu, jinde úsměv střídají slzy na tváři. Přerovské náměstí je už teď plné emocí.

Den 3. 8. měla spousta fanoušků Linkin Park …

seznam restaurací, obědových menu, chuťových zážitků a akcí ve Vašem okresu
Krátce po 18. hodině začínají muzikanti z pěti různých kapel (NSOS, Brixtn, Kowall Company, Cookies  a Critical Acclaim) vzpomínkový koncert písní Leave Out All The Rest.

Lidi stojí před, za i vedle improvizovaného pódia z palet. Nepočítala jsem je, ale je jich určitě několik stovek a přijeli z různých koutů Česka a Slovenska. A většina z nich zpívá slovo od slova.

U písně Crawling, která byla pro většinu lidí, kteří si Linkin Park oblíbili, dosti stěžejní, už většině tekly slzy po tváři. Tato sestava postupně zahrála ty nejznámější písničky od Linkin Park. Nechybělo ani Iridescent, Shadow Of The Day nebo moje srdcovka In The End. Fanoušků stále přibývá, do zpěvu se nenechají pobízet.

Uběhne něco přes hodinu a zpěvák a iniciátor celé akce Petr Kadlec ohlásí poslední song. Žádné přídavky. Asi pro nikoho nebylo překvapením, že jako závěrečná píseň zazněl poslední vydaný singl kapely One More Light. Petr zvládl celý song odzpívat i přes to, že na něm bylo vidět, jak moc pro něj byl Chester inspirací a jak moc ho jeho smrt zasáhla. Celou dobu jsem se držela, ale tady už ukápla slza i mně.

Krátce po 18. hodině začínají muzikanti …
Nechci a nebudu v tomto reportu hodnotit zpěv. Podle mě se to ani nesluší v případě akce, jako byla tato.
Chester byl jenom jeden, jenom on měl hlas, který dokázal ty písničky zazpívat. Tento koncert se neudál proto, aby ho někdo napodobil. Tito lidé se dali dohromady pouze pro tuto příležitost. Nejsou to Linkin Park revival. Jenom chtěli potěšit fanoušky a zazpívat si s nimi, uctít památku člověka, jehož hudba dokázala lidi spojit tak, jako se to ukázalo i v Přerově.

Je smutné, že se taková akce vůbec konala. Jak řekl Petr: „Nejlepší by stejně bylo, kdybychom tady vlastně vůbec nebyli.“

Po koncertě se stále scházeli lidé u pietního místa a nosili svíčky, nebo si jen tak sedli a i pár hodin po skončení akce poslouchali skladby LP na telefonu a mlčky koukali na Chesterovu fotku.
„Já jsem to nestihl, byl jsem v práci, ale aspoň tu svíčku mu jedu zapálit.“  řekl pán, který přijel na kole, zapálil svíčku a zase odjel.

Pozitivní na této události je to, že se na dobrovolném vstupném dokázalo vybrat 12 000 Kč. Ty poputují na podporu Linky Bezpečí, kam se denně obrací několik lidí, kteří si chtějí vzít život.

Troufám si říct, že jestli tohle Chester viděl, byl by rád, že za svůj život dokázal ovlivnit tolik lidských osudů. Škoda, že ten jeho měl tak smutný konec.  

Nikdo z nás tu není sám, stačí se podívat na všechny strany, mít oči a srdce otevřené, protože někde každý máme někoho, kdo nám podá pomocnou ruku. 

Nechci a nebudu v tomto reportu hodnotit …

I TY ZDE MŮŽEŠ MÍT REKLAMU.


Veronika Dawidowicz 38 fotografií v galerii


autoři:text:     Veronika DawidowiczDalší články žánrů Pop, Rock, Unplugged

Muzikál Matúš Čák Trenčiansky má novoroční překvapení, pokud si koupíte tři vstupenky, čtvrtou dostanete zdarma Příběh plný radosti, nenávisti, zlosti, smutku a lásky. To je muzikál Matúš Čák Trenčiansky, který se hraje od září v divadle Wüstenrot v Dome odborov Istropolis v Bratislavě. Historický příběh jednoho z nejznámějších středověkých velmožů z pera Ľuba Horňáka a Doda Gombára teď pojede za svými fanoušky. Jedinečné turné skupin Arzén a Čechomor startuje 1. března v bratislavské Hant Aréně Dvě oslavy dvou výročí! Tak bude vypadat společné turné oblíbených skupin Čechomor a Arzén! Česká skupina Čechomor je na scéně 30 let, slovenská kapela Arzén 35 a umí to patřičně roztočit. Uvidíme se na baru tour 2019 Od 16. února 2019 vyjíždí formace čtyř kapel spolu se speciálními hosty na turné po republice. Dvoudenní festival Prdel rock pro Klubíčko Vol. 6 Letošní formát dvoudenního maratónu hudebních vystoupení nabídne příznivcům dobré muziky ve dnech 25. a 26. 1. 2019 jedenáct kapel z blízka i širokého okolí. Nebudou chybět domácí Padlí Andělé či Bulldog, účast přislíbilo několik pražských skupin a v neposlední řadě tu Stochovský Mentol představí loňské album. Sendwitch představují zbrusu nový videoklip Nahoru dolu plný pravé koncertní atmosféry a s featuringem Kuby Ryby! Přestože je teprve první měsíc nového roku, pop rockoví sympaťáci ze skupiny Sendwitch nezahálí a pro své fanoušky přichystali několik novinek. A věřte, máte se na co těšit. Hudební legenda Peter Nagy slaví třicet pět let od prvního koncertu Přesně třicet pět let uplynulo od prvního koncertu hudební legendy Petra Nagye! Jako čerstvě skončený vysokoškolák ještě Peter Nagy netušil, že se po několika letech amatérského hraní s kytarou ve vysokoškolských klubech splní jeho muzikantský sen. Michal Pavlíček vydává autorské album Pošli to tam a představí ho na jedinečných koncertech Kytarový virtuóz a skladatel Michal Pavlíček vydává album autorských písní Pošli to tam. Pro spolupráci oslovil jak prověřené umělce – Müllera, Načevu, Třešňáka, Hedla, Horáčka ad. – tak naprosté nováčky. Jedním z nich je zpěvačka Milly Honsová, která bude zároveň hostem na jeho podzimním a jarním turné.

Další fotoreportáže

Martin Ďurinda, Sima Martausová, Horkýže Slíže, Topfest a Bratislavské jazzové dni si odnesli výroční ceny ZAI za rok 2018 Zväz autorov a interpretov populárnej hudby odevzdal výroční ceny za rok 2018! Ceny ZAI v podobě sošky mikrofonu si v bratislavském klubu MMC převzali ve dvanácti kategoriích interpreti, redaktoři a organizátoři hudebních akcí. Undergroundový koncert vyprodal plzeňský klub Pro pamětníky i mladší generaci zahrály 16. 1. 2019 v plzeňském Vinyl Club & Cafe kapely, které pamatují vznik českého undergroundu a navíc ho dokáží skvěle prezentovat nejen na klubových pódiích. Povedený bigbít v Hospodě Pod Kopcem na Božkově Sifon s Václavem Šelmátem rozjel párty 12. 1. 2019 ve známém centru kulturních akcí v plzeňském Božkově. Zaplněný taneční parket a obsazené stoly dokreslovaly kulisu taneční zábavy s oblíbenou kapelou. Berounský klub Prdel zahalila Černá metalová noc Právě pod tímto titulem zahrály v sobotu 12. 1. 2019 na klubové scéně dvě metalové kapely. Domácím Padlým Andělům úspěšně sekundovala plzeňská parta Avidity for… s nadupaným playlistem. Páteční večer v RC Prdel patřil mládí Na scéně známého berounského rockáče vybalily v pátek 11. 1. 2019 na početné publikum playlisty dvě mladičké skupiny. Poprvé se na jednom pódiu setkaly Ties a Sharks, které svými fanoušky dokázaly klub zcela zaplnit. V loděnickém Blázinci odstartovaly letošní sezónu známé regionální kapely Několik hudebních žánrů v podání tří kapel z nedalekého okolí okořenilo páteční večer 4. 1. 2019 v loděnickém Sportbaru Blázinec. Na pódiu pod světelnými rampami se představili zástupci rock rapu, punku a nechyběla metalová tečka. Frankenstein ožil silvestrovskou noc v Rock Opeře. Poslední den v roce 2018, byl nejen posledním, ale zároveň i prvním dnem, kdy jsme mohli vidět, poprvé pár písní z připravovaného muzikálu Frankenstein. Večer to byl opravdu nevídaný. Vyprodaná Rock Opera opět nezklamala a my jsme si mohli užít báječný večer plný metalu,hard rocku, ale i pole dance a pořádné pyro show s prvky akrobacie.
Partneři portálu
Rock Rádio ATTACKER of music Příbram.cz Dobříšsko Aktuálně
2016 ....... 2019 © musicgate.cz
webdesign | websystem | KAO.cz