ČLÁNKY SOUTĚŽE

Jak já to vidím: Vzpomínkový koncert na Chestera 5. srpna 2017   (00:41)Po celém světě se v posledních dnech konají vzpomínkové akce, setkání a koncerty k uctění památky hudebníka Chestera Benningtona. Zatím asi největší akce tady v Česku se konala ve čtvrtek v Přerově. Jak já jsem prožívala tuhle událost a jak to vidím já?

Jak já to vidím: Vzpomínkový koncert na Chestera

Veronika Dawidowicz


Den 3. 8. měla spousta fanoušků Linkin Park z celé České republiky (a pár fanoušků i ze Slovenska) zakroužkovaný výrazně v kalendáři.
V Přerově na Náměstí přerovského povstání se konal koncert k uctění památky Chestera Benningtona, zpěváka kapely Linkin Park, který si před pár týdny bohužel sáhl na život.

Na koncert vyrážím s partou holek, s níž jsem se náhodou dala do kupy přes Facebook. Spojovalo nás jediné – Chester a láska k jeho tvorbě. Holky vezou svíčky, fotky, vytištěné citáty. Postupně probíráme všechno ohledně kapely naší puberty.
„Já si jako tapetu na mobilu moc neměním, jo. Teď jsem ale musela, hele.“
Koukáme na zpěvákovu fotku v mobilu a je to zase, jako bychom se vrátily do dob našeho dospívání, uznale pokyvujeme hlavou.
„Jojo, já ho tam teď mám taky.“ říká další parťačka.
„Když mi přítel řekl, že Chester umřel, nemohla jsem tomu uvěřit.“
„Strašně dlouho jsem si myslela, že je to nějaký hoax.“
Vášnivě debatujeme celou cestu, až dokud nedorazíme do cílové stanice.

Na náměstí přicházíme těsně před začátkem koncertu. Na pietním místě, kde je na stojanu Chesterova fotka, už hoří několik svíček. Leží zde vzkazy, dopisy, květiny, fotky.

Zaslechnu útržky různých rozhovorů. Někde je nálada veselejší a vzpomíná se třeba na letošní koncert Linkin Park na Aerodromu, jinde úsměv střídají slzy na tváři. Přerovské náměstí je už teď plné emocí.

Den 3. 8. měla spousta fanoušků Linkin Park …

seznam restaurací, obědových menu, chuťových zážitků a akcí ve Vašem okresu
Krátce po 18. hodině začínají muzikanti z pěti různých kapel (NSOS, Brixtn, Kowall Company, Cookies  a Critical Acclaim) vzpomínkový koncert písní Leave Out All The Rest.

Lidi stojí před, za i vedle improvizovaného pódia z palet. Nepočítala jsem je, ale je jich určitě několik stovek a přijeli z různých koutů Česka a Slovenska. A většina z nich zpívá slovo od slova.

U písně Crawling, která byla pro většinu lidí, kteří si Linkin Park oblíbili, dosti stěžejní, už většině tekly slzy po tváři. Tato sestava postupně zahrála ty nejznámější písničky od Linkin Park. Nechybělo ani Iridescent, Shadow Of The Day nebo moje srdcovka In The End. Fanoušků stále přibývá, do zpěvu se nenechají pobízet.

Uběhne něco přes hodinu a zpěvák a iniciátor celé akce Petr Kadlec ohlásí poslední song. Žádné přídavky. Asi pro nikoho nebylo překvapením, že jako závěrečná píseň zazněl poslední vydaný singl kapely One More Light. Petr zvládl celý song odzpívat i přes to, že na něm bylo vidět, jak moc pro něj byl Chester inspirací a jak moc ho jeho smrt zasáhla. Celou dobu jsem se držela, ale tady už ukápla slza i mně.

Krátce po 18. hodině začínají muzikanti …
Nechci a nebudu v tomto reportu hodnotit zpěv. Podle mě se to ani nesluší v případě akce, jako byla tato.
Chester byl jenom jeden, jenom on měl hlas, který dokázal ty písničky zazpívat. Tento koncert se neudál proto, aby ho někdo napodobil. Tito lidé se dali dohromady pouze pro tuto příležitost. Nejsou to Linkin Park revival. Jenom chtěli potěšit fanoušky a zazpívat si s nimi, uctít památku člověka, jehož hudba dokázala lidi spojit tak, jako se to ukázalo i v Přerově.

Je smutné, že se taková akce vůbec konala. Jak řekl Petr: „Nejlepší by stejně bylo, kdybychom tady vlastně vůbec nebyli.“

Po koncertě se stále scházeli lidé u pietního místa a nosili svíčky, nebo si jen tak sedli a i pár hodin po skončení akce poslouchali skladby LP na telefonu a mlčky koukali na Chesterovu fotku.
„Já jsem to nestihl, byl jsem v práci, ale aspoň tu svíčku mu jedu zapálit.“  řekl pán, který přijel na kole, zapálil svíčku a zase odjel.

Pozitivní na této události je to, že se na dobrovolném vstupném dokázalo vybrat 12 000 Kč. Ty poputují na podporu Linky Bezpečí, kam se denně obrací několik lidí, kteří si chtějí vzít život.

Troufám si říct, že jestli tohle Chester viděl, byl by rád, že za svůj život dokázal ovlivnit tolik lidských osudů. Škoda, že ten jeho měl tak smutný konec.  

Nikdo z nás tu není sám, stačí se podívat na všechny strany, mít oči a srdce otevřené, protože někde každý máme někoho, kdo nám podá pomocnou ruku. 

Nechci a nebudu v tomto reportu hodnotit …

I TY ZDE MŮŽEŠ MÍT REKLAMU.


Veronika Dawidowicz 38 fotografií v galerii


autoři:text:     Veronika DawidowiczDalší články žánrů Pop, Rock, Unplugged

Velikonoční turné S Pomlázkou do Poga! v Plzni Společným jmenovatelem čtyřdenní šňůry se zastávkami ve velkých českých městech je pražská punk rocková kapela Přísun povolen. Na jejich turné je doprovází spřízněné skupiny, které v pátek 19. 4. 2019 dokázaly plzeňské publikum v Parlament Clubu náležitě rozehřát. Ze sedmého kola Múzy 2019 nečekaně postoupila kapela IDK Předposlední základní kolo Múzy 2019 v Divadle Pod lampou 18. 4. 2019 přineslo překvapení ve výroku poroty, která do semifinále poslala mladičkou skupinu IDK. V diváckém hlasování si vavříny odnesl Vulcano Band. V rámci turné Btfl15yrs zavítali The.Switch i do Plzně Kapela The.Switch vyrazila začátkem března na celorepublikové turné, které nese název BTFL15YRS. V rámci turné zavítali i v pátek 12. 4. do Plzně do Divadla Pod lampou. Dolany Fest plný skvělé muziky se blíží! Traktor, Doga, Komunál, Enola Gay a HaXna...tak zní nabitý line up prvního ročníku Dolany Festu. Škwor si svým UNPLUGGED TOUR podmanil Plzeň Byl sobotní podvečer a srdce všech rockových fanoušků západočeského kraje bila na poplach. Do plzeňského Depa2015 totiž zavítal Škwor se svým výjimečným UNPLUGGED TOUR. Vyhlášený Regionfest 2019 přilákal do Hořovic početné publikum Hořovický Klub Labe se stal v sobotu 13. 4. 2019 dějištěm 3. ročníku úspěšné přehlídky regionálních kapel. Akce s názvem Regionfest 2019 doznala od loňska změny jak pořadatelské, tak množstvím vystupujících formací. V plejádě stylů si mohl vybrat snad každý – heavy, death a thrash rozhýbaly fanoušky skvělé muziky. Trautenberk - Krkonošské pohádky se zhmotnily v Kovářově. Anče, Kuba, Hajnej a samozřejmě jemnostpán z Trautenberku předvedli za podpory Cocotte minute v Kovářovském KD pořádné "mejdlo".

Další fotoreportáže

Velikonoční turné S Pomlázkou do Poga! v Plzni Společným jmenovatelem čtyřdenní šňůry se zastávkami ve velkých českých městech je pražská punk rocková kapela Přísun povolen. Na jejich turné je doprovází spřízněné skupiny, které v pátek 19. 4. 2019 dokázaly plzeňské publikum v Parlament Clubu náležitě rozehřát. Ze sedmého kola Múzy 2019 nečekaně postoupila kapela IDK Předposlední základní kolo Múzy 2019 v Divadle Pod lampou 18. 4. 2019 přineslo překvapení ve výroku poroty, která do semifinále poslala mladičkou skupinu IDK. V diváckém hlasování si vavříny odnesl Vulcano Band. V rámci turné Btfl15yrs zavítali The.Switch i do Plzně Kapela The.Switch vyrazila začátkem března na celorepublikové turné, které nese název BTFL15YRS. V rámci turné zavítali i v pátek 12. 4. do Plzně do Divadla Pod lampou. Punk se vrací do Opavy! od roku 2010 účinkuje tato punková kapela na české scéně. Škwor si svým UNPLUGGED TOUR podmanil Plzeň Byl sobotní podvečer a srdce všech rockových fanoušků západočeského kraje bila na poplach. Do plzeňského Depa2015 totiž zavítal Škwor se svým výjimečným UNPLUGGED TOUR. Všichni jsme to přežili, takže KAZOO a žadný DIE Pražská zastávka TurnE!Ečko Kazoo or die tour na kterém společně s Totálním nasazením hrajou i The Fialky a E!E byla opravdu nevídaná. Vyhlášený Regionfest 2019 přilákal do Hořovic početné publikum Hořovický Klub Labe se stal v sobotu 13. 4. 2019 dějištěm 3. ročníku úspěšné přehlídky regionálních kapel. Akce s názvem Regionfest 2019 doznala od loňska změny jak pořadatelské, tak množstvím vystupujících formací. V plejádě stylů si mohl vybrat snad každý – heavy, death a thrash rozhýbaly fanoušky skvělé muziky.
Partneři portálu
Rock Rádio ATTACKER of music Příbram.cz Dobříšsko Aktuálně
2016 ....... 2019 © musicgate.cz
webdesign | websystem | KAO.cz