ČLÁNKY SOUTĚŽE
Kontakty (tým) Reklama Pro média

„Je to neuvěřitelná zodpovědnost vůči celé bandě, kdy ti na 100% musí důvěřovat a já si nemůžu dovolit takřka žádnou chybu“, prozrazuje o vizuálech Traktoru talentovaný kameraman, režisér, scénárista a tvůrce vizualizací Cyrill Široký 27. února 2019   (20:22)Pokud vyrazíme na koncert tohoto velkého turné, samozřejmě nás ohromí špičkový výkon kapely, nabité haly, skvělý zvuk i světla, pyroshow… Naši pozornost však také upoutá a celý koncert ještě více umocní vizuální projekce. Málo z nás si však umí představit, jak právě tato práce probíhá a co obnáší. Proto jsme o rozhovor požádali předního režiséra, scénáristu, kameramana a tvůrce vizualizací Cyrilla Širokého.


Takřka denně Vám přinášíme reportáže o slavných českých i světových kapelách. A jinak tomu není ani u velkolepého turné skupiny Traktor s názvem Šachoffnice tour 2019. Ještě než zmiňované turné k novému CD Šachoffnice začalo, spatřilo kromě alba světlo světa i několik poutavých videoklipů. Pokud vyrazíme na koncert tohoto velkého turné, samozřejmě nás ohromí špičkový výkon kapely, nabité haly, skvělý zvuk i světla, pyroshow…
 
Naši pozornost však také upoutá a celý koncert ještě více umocní vizuální projekce. Málo z nás si však umí představit, jak právě tato práce probíhá a co obnáší. Proto jsme o rozhovor požádali předního režiséra, scénáristu, kameramana a tvůrce vizualizací Cyrilla Širokého.  

Takřka denně Vám přinášíme reportáže o …

seznam restaurací, obědových menu, chuťových zážitků a akcí ve Vašem okresu
Ahoj Cyrille, úvodem snad ani nemůže přijít jiná otázka, než: Jak ses k této zajímavé práci dostal a kolik členů má Tvůj současný tým? 

Ahoj, hehehehe, chodil jsem hodně za školu… Jen díky rodičům a jejich velké trpělivosti jsem tam, kde jsem. Kdyby to bylo na školství, tak jsem asi teď někde na skladě nebo hlídám parkoviště. Tím chci jen poukázat na to, že spousta talentovaných lidí dnes dělá práci, kterou nechce a díky špatnému školství dělají to, co je nebaví. Já měl štěstí na střední škole, kdy ke mně byli takřka všichni profesoři tolerantní. Byla to celkem dost složitá cesta hledání toho, čím chci být. Ale povedlo se :) Můj současný tým? :) Já jsem de facto sám, jen si najímám lidi na práci, kterou nezvládám, nebo vím, že jí někdo udělá lépe než já.

 

Tvé videoklipy a vizualizace vždy mají svůj specifický náboj a vystihují podstatu skladby. Proto jsem se chtěla zeptat, jak vzniká inspirace a nápad na daný projekt? Mám na mysli, zda Tě osloví pouze skladba nebo děj klipu konzultuješ s kapelou a snažíš se její myšlenky a přání přenést do klipu?

Je to dost rozdílné, tohle je na dlouho. Je v tom hodně aspektů… Něco je povrchně jednoduché a něco chceš udělat složitěji, ale pokaždé se snažím udělat víc, než lidi očekávají – ne vždy se to sejde s pozitivní reakcí :). Klip Letokruhy dost ovlivnila smrt mého táty, která mě ovlivnila skoro v každém rozhodnutí, co od té doby dělám. „Zeppelina“ jsem s Martinem diskutoval několikrát a finální vzhled dostal až když bylo natočeno a já byl v noci na zahradě s peckama v uších a poslouchal to pořád dokola. Do té doby měl klip vypadat úplně jinak… Každopádně album Šachoffnice je plán na delší dobu a když vše půjde jak má, tak se nám povede něco, co tady u nás nikdo neudělal….. Měl jsem nápad, ale bez podpory celé kapely by to nešlo. O tom asi jindy.

Již v úvodu byla zmíněna spolupráce s Traktorem, na jehož koncertech mohou lidé vidět spoustu Tvé práce. Víme, že příprava takto velkého turné zabere spoustu času. Můžeš nám, prosím, prozradit, kdy se přibližně začínají chystat videoprojekce? Případně, jak dlouho vznikají?
 
Je to jak kdy, někdy rok dopředu, někdy tři dny před akcí. Pracovní život freelancera je v tomhle složitější. Třeba vizuál pro Traktor jsme řešili několikrát s Pavlíkem Balkem u piva, hodinové telefonáty s Martinem, následně zase u piva s Pavlíkem :). Mám naštěstí tolerantní ženu :). Každopádně tohle je náročnější projekt, kde se mi stalo i školou stát se režisérem show. Neuvěřitelná zodpovědnost vůči celé bandě, kdy ti na 100% musí důvěřovat a já si nemůžu dovolit takřka žádnou chybu.

Proto máme zatím co koncert to trochu jiný děj, což je fajn, když jedeš všechny koncerty. Ale na tuhle tour je spojení Traktoru se  ZL Production, pro které pracuji pomalu na plný úvazek, takže vše šlape jako hodinky. Zvukař Vláďa Seitl, light designer Štěpán Bazala a s odbavením videa mi pomáhá Petr Návara - těm patří velké díky, protože vizuály by se bez jejich pomoci nikdy nezhmotnily tak, jak jsem to měl v hlavě. S nápadem Led šachovnice zase přišel kamarád Jiří Dobrodinský. Mistrovské zpracování pak bylo na Pepovi Beníkovi. S tímhle vším pak ještě pomůže majitel ZL production Honza Lippert s jeho týmem a máš vyhráno. Takhle bych mohl pokračovat několik minut, v pozadí pracuje spousta lidí, kteří nejsou vidět.

Již v úvodu byla zmíněna spolupráce …
Kluci z Traktoru se rozhodli zavděčit fanouškům a připravit jim nejen hudební zážitek, ale taky show, kterou si budou dlouho pamatovat.

Kluci z Traktoru se rozhodli zavděčit …
V současné době je Tvé jméno spojováno především se skupinami jako jsou Traktor, Dymytry či Kryštof. S jakými dalšími českými i zahraničními kapelami spolupracuješ?

Už žádné jiné. Točil jsem DVD pro Helloween, vizuály pro Marpa, Rytmuse, Leoše Mareše… Tyhle velké projekty jsem dělal až po setkání s designerem Martinem Hruškou, světovou osobností, který mi dal hodně energie a já ho nechtěl za žádnou cenu zklamat. Za setkání s Martinem zase vděčím Jirkovi Urbanovi ml., je to všechno hezky provázané. Nedělám jen hudbu, moje první práce byla střihač pro TV Nova, později i ČT, Primu a externí produkce. Moje jméno před příchodem do světa hudby jsi mohla vidět třeba v pořadech jako Vyvolení, Hlas Československa, Polopatě a spousta „špatných“ pořadů pro TV Barrandov :).

V současné době je Tvé jméno spojováno …
Probíráme spolu pouze současnost. Proto se nabízí i otázka na minulost a budoucnost… a) S jakou kapelou jsi točil svůj první videoklip a tvořil pódiovou projekci?

Ty jo… jako první klip jsem dělal pro kapelu Roxor, ale netvořil jsem ho sám… úplně samostatný jsem z větší části jako první udělal asi Dymytry Barikády, Věrni zůstanem, Pod Vodou, „Krkavce“ a Traktor Letokruhy… Pak už to šlo samo. Do té doby jsem byl hlavně střihač.

První pódiová projekce byla na Traktorech. Dostal jsem od nich důvěru a já se do toho pustil. Byl masakr, když se ve zhasnutém kulturáku na tebe podívalo z ledky  třímetrové oko :D

První pódiová projekce byla na Traktorech. …
b) Můžeš prozradit v jaké nejbližší době a případně u které skupiny se můžeme těšit na Tvůj videoklip či vizualizaci?

Ha, můžu asi prozradit, že pro kluky z Traktoru je teď v plánu další klip, hned po turné.
A celou festivalovou sezónu jezdím s Kryštof jako střihač na Led projekce. O těch dalších nemůžu oficiálně ještě mluvit :).

b) Můžeš prozradit v jaké nejbližší době …
Máš nějakou oblíbenou kapelu, se kterou si ještě nespolupracoval a lákala by Tě spolupráce?

Chtěl jsem točit s Coccote Minute, ale ještě to nedopadlo, nebo mi Martin na scénář poslal jen odpověď, že jsem magor… X-Core by taky byli super, ale mají své šikovné lidi na video.
 
Děkuji za Tvůj čas, za rozhovor pro Musicgate.cz a přeji spoustu dalších vydařených klipů!
 
Já děkuju, rozhovory tohoto typu se dělají pouze v zahraničí.
 


I TY ZDE MŮŽEŠ MÍT REKLAMU.


16 fotografií v galerii


autoři:text:     Vlaďka Votrubová
foto:     Pavel Macán, Josef Beník, Jirka Wasserbauer, archiv Cyrilla ŠirokéhoDalší zajímavosti, rozhovory

Onyx po roce navštívili opět matičku Prahu Jak se již pomalu stává tradicí, tak i letos se otevřely brány pekel a vydalo nám tu největší nahněvanost v podání koncertu Onyx.Vyprodaný klub sliboval jména DJ ILL RICKa,který se postaral o nabitej warm up. Fokis z USA neváhal a lehce po 22:00 rozjel svůj zahřívací set a dav se začínal bavit. Klub se pomalu plnil k prasknutí a teplota v klubu vstoupala do nebeských výšin. Secret Society již neměl moc práce,protože dav již při jeho koncertu začal skandovat jméno Onyx a dožadadoval se již koncertu hlavních hvězd. Jedenáctá odbila a ONYX se objevili na stagy. Narvanému Rock Café k prasknutí již nic nebránilo v tom,aby začala pekelná show.Pod hity Slam, Raze It Up nebo WakeDaFucUp vypuklo peklo. Mrkni na report. Legendární Argema po letech opět ovládne KD Mrákov! Hostem večera bude Sifon rock Dvě legendy a věhlasná jména na jednom pódiu… Tak by se dal vystihnout sobotní večer, kdy bude Mekka chodského bigbítu KD Mrákov patřit dvěma zvučným jménům, legendám hudební scény – skupinám Argema a Sifon rock. A o tom, že se máme na co těšit, není pochyb! Pogo tour 2019 opětovně rozbourala pražský klub Rock Cafe Jak se již stalo tradicí, tak i letos kapely SPS a E!E vyrazily na společnou tour Pogo Tour 2019. Letos přizvaná kapela Inkoust pana Boučka, pokřtila nové album. Večer plný poga,pořádného českého punku a stage divingu,to je prostě již každoroční Pogo tour. My u toho byli, tak koukněte na fotoreport. Vidíme se za rok. Nízká úroveň o jejich úrovni v hudební branži Rokycanská kapela Nízká úroveň v rozhovoru o jejich kapelním životě, o jejich úrovni a o fanoušcích. Dymytry poodkryli desku REVOLTER - hudební bombu, která vás zasáhne! Nastal pondělní podvečer a pražský Vnitroblock zažil premiérovou poslechovku zbrusu nového, zatím nevydaného CD bouřliváků v maskách - Dymytry. Deska Revolter spatří světlo světa 7. 10. 2019. Rodino, je to bomba, máte se na co těšit !!! Zastodeset a jejich nové Mezi námi. Uběhly dva roky od chvíle, kdy s námi kluci z domažlické kapely Zastodeset dělali rozhovor. Týkal se jejich minulého turné. Nyní je čeká další, na které přivezou i jejich nové CD jež nám teď představí. Rozhovor s kapelou Knírek aneb my ještě nepatříme do starého železa Kluci vystoupili v nové sestavě na páteční akci v Campu Dlouhá míle u Rožmitálu pod Tremšínem a my jsme této příležitosti využili a kapelu vyzpovídali. Přinášíme vám rozhovor se zpěvákem a kytaristou Davidem a bubeníkem Pírkem. Basák Tomáš v průběhu rozhovoru zaskakoval v kapele Magor city orchestra a z toho důvodu se rozhovoru osobně účastnit nemohl.
Partneři portálu
Rock Rádio ATTACKER of music Příbram.cz Dobříšsko Aktuálně
2016 ....... 2019 © musicgate.cz
webdesign | websystem | KAO.cz