ČLÁNKY SOUTĚŽE
Kontakty (tým) Reklama Pro média

EUFORY 11. května 2023   (13:04)Vydání nového alba je vždy významná událost a je ve své podstatě jedno, jste-li kapela světového věhlasu nebo řekněme ta méně slavná. Světskou slávu ale nechme stranou, i když na ni možná dojde řeč v následujících řádcích. O události neplácám jen tak samoúčelně, řeč totiž bude o novince slovenské kapely EUFORY, a nejen o ní.

EUFORY

U příležitosti čerstvého alba „Fifth Dimension“ jsme vyzpovídali Števa Hodoňa.

Hned ze začátku se znemožním jednou z nejblbějších otázek ever – jak jste spokojeni s novou deskou, nebo lépe – dopadlo vše podle očekávání?
Vôbec to nie je blbá otázka... Myslím, že album dopadol nad naše očakávania. Ohlasy sú perfektné, ľudom sa to veľmi páči a hlavne sa to páči aj nám čo je veľmi dôležité. 

Dále přímo navážu na úvodní dotaz, „Fifth Dimension“ zní více komplexněji a dotýká se i progresivních metalových směrů. Jednalo se z vaší strany o záměr posunout výraz kapely kupředu, nebo je to čistě spontánní záležitost?
Je to spontánna záležitosť. Nikdy sa nesnažíme robiť niečo nasilu, pchať nejaké moderné prvky do našich skladieb  len kvôli tomu, že je teraz móde alebo tak… Tvorivý proces je vždy spontánny a ak to pre tento krát hodnotíte ako posun, sme nesmierne radi, že to tak cítite. 

Nové skladby nejedou tak nějak po jedné pevně vytyčené linii, jsem proto zvědav jako Rákosníček po ránu – jedná se o kolektivní dílo a nebo se skládání soustředí na konkrétní tvůrčí mozky v kapele?
Hlavnú kostru zvyknem vždy z 80% doniesť ja, ďalej už len Peťo a spoločne to potom začneme (celá kapela) dávať dokopy. V tomto prípade nám s kompletovaním skladieb veľmi pomohol aj náš producent Adam Mičinec, ktorý bol naozaj neoddeliteľnou súčasťou nahrávania a dokázal do skladieb vdýchnuť veľmi krásnu atmosféru, čiže mu patrí veľká vďaka. To, že sa na seba skladby nejako špeciálne nepodobajú a sú v niektorých prípadoch až príliš  odlišné bude možno asi tým, že ja mám osobne rád rôznorodé albumy, na ktorých si človek nájde to svoje. Možno toto moja hlava považuje za jej vlastný koncept-nekoncept a takto to nejako vždy skončí... :D 

U příležitosti čerstvého alba „Fifth …

Šli jste do studia s jasně stanovenými mantinely, co má jak znít nebo Vám do toho ve větší míře „kecal“ produkční tým? Ptám se z důvodu toho, že Jens Bogren je dnes bezpochyby velké jméno a producentské eso.
Tentokrát sme si na pomoc prizvali už spomínaného producenta Adama Mičinca, ktorému sme  poslali demá a spoločne sme na nich pracovali, čiže do štúdia sme boli naozaj na 100% pripravení... teda aspoň sme si to mysleli, pretože v štúdiu pri nahrávaní ťa zvyknú vždy napadnúť tie najlepšie veci :D... Tá postprodukcia tam bude vždy... aj pri mixe sa zvyknú vždy dopĺňať rôzne efekty a pod., čiže aj tam sme ešte producentsky zapracovali. Dá sa povedať že, skladba bola hotová až keď bola zaslaná na Mastering, ktorý sa robil v štúdiu Fascination Street Studios u Jensa Bogrena, no pri masteringu už žiadne produkčné zmeny robiť nemôžeš, takže Jens ani Tony už do toho nemohli nejako špeciálne zasahovať... Možno v budúcnosti 
Ze skladeb slyším vedle tradičního metalového základu i vlivy dalších subžánrů. Předpokládám, že Vaši hudební hrdinové budou stejně tak z mnoha různých žánrů…
Áno, to je pravda... všetci sme odchovanci power metalu no napriek tomu máme hodne široký záber čo sa týka počúvania hudby. Ja ako skladateľ napríklad počúvam od klasickej hudby, rocku, popu až po Fínsky black metal, takže medzi tým je toho naozaj dosť, ale keďže naše srdcia stále bijú primárne pre ten melodický metal a hlavne nás to baví hrať, tak to samozrejme môžete počuť aj na albume... uvidíme, čo nás napadne ďalej... :D 
Dalším magnetem na posluchače jsou skvělé orchestrální aranže. Ty sice dneska využívá kdekdo a podle toho to někdy i vypadá, nicméně to není Váš případ. Jedná se čistě o Vaše dílo nebo jste přizvali pomocníka?
Heh, sample a všetky tieto veci mám na tvorení veľmi rád, pretože dodajú do skladby krásnu atmosféru, samozrejme, keď sú použité v správny čas, na správnom mieste. Mal som ich načrtnuté ale keďže sme spolupracovali s producentom, ktorý má vyštudovanú vysokú školu múzických umení s odborom kompozícia, tak v tom prípade nie je priestor na „hrdinstvá“ a treba sa poradiť :D. Na minulých albumoch by som povedal, že sme sa so samplami hľadali v súvislosti kde ich dať, ako moc a pod., no teraz sme podľa mňa našli konečne ten zlatý stred a správny balanc, ktorý je aj na albume počuť.

Šli jste do studia s jasně stanovenými …

KOMPLEXNÍ ŘEŠENÍ
Deska je podle mého názoru nejen obsahově silná, ale poskytuje i silný vizuální zážitek - grafika se velmi povedla. V dnešní digitální době nejsou fyzické nosiče tolik v kurzu, nicméně já jsem založením „albový“ typ a vedle sluchového vjemu mám rád i ten vizuální, tj. grafickou stránku. Máte raději CD, respektive vinyly, a nebo už spíše jedete na Spotify a dalších platformách?
Jednoznačne CD, LP a rôzne iné nosiče. Myslím si že tieto novodobé internetové platformy šialene „zabíjajú“ hudbu a scénu ako takú, žiaľ je to v dnešnej dobe nastavené tak, že sa bez nich kapela nášho merítka nikde „nepohne“. Poviem to takto, keby zo dňa na deň skončili všetky internetové hudobné platformy, tak by na tomto svete bolo neskutočne krásne a kvalita interpretov by stúpla o niekoľko levelov.

Další otázka se týká té předchozí – plánuje se vydání „Fifth Dimension“ i jako klasické LP?
Záleží od viacerých faktorov a bavili sme sa už o tom aj s našim vydavateľstvom Smile Music Records , takže v budúcnosti by sa mohol v našej ponuke vyskytnúť aj tento typ nosiča. 

Vrátil bych se jednou otázkou k Vašemu předchozímu albu „Higher And Higher“, konkrétně k závěrečnému coveru „One More Fucking Time“. Jak jsem uviděl název, okamžitě jsem zavětřil, protože MOTÖRHEAD jsou moje naprosto srdeční záležitost. Proč zrovna tahle pomalá pecka?
Longstory short :D – Tesne po tom ako nás Mr. Lemmy opustil sa na Slovensku konal spomienkový koncert venovaný práve Lemmymu a jeho kapele MOTÖRHEAD. Bolo tam pozvaných pár kapiel pri čom mali ich sety prevažne tvoriť skladby od MOTÖRHEAD. Medzi tými kapelami sme boli aj my a pri výbere skladieb sme narazili práve na skladbu One More Fucking Time, ktorá nás šialene ohúrila a ako poctu Lemmymu, sme ju aj rovno pridali na náš album. 


Dojde v budoucnu na nějaké další zajímavé předělávky?
Nemáme to zatiaľ v pláne. Sústredíme sa hlavne na naše skladby, no nikto nevie čo budúcnosť prinesie 
Teď zeptám na Vaše koncertní aktivity – kde Vás během roku uvidíme? Máte v plánu vyjet koncertovat do světa?
Uvidíte nás ako vždy prevažne u Vás v CZ, samozrejme neobídeme ani Slovensko, kde vystúpime mimo iných koncertov aj na festivale TopFest kde si spoločne na jednom pódiu zahráme s kapelou Arch Enemy. V pláne je aj Nemecko a Švajčiarsko no nejdem ešte predbiehať. Určite sledujte naše sociálne siete alebo našu oficiálnu stránku www.eufory.sk, kde nájdete všetko o našich koncertoch. 
Když jsme u toho zahraničí, zaznamenali jste už nějaké reakce na novou desku mimo bývalou federaci?
Zaznamenali sme momentálne veľký nárast v Mexiku, z čoho sme ostali celkom vyvalený a príjemne zaskočený, ďalej potom už len rovnomerne po Európe, no to Mexiko nás dostalo :D...

Deska je podle mého názoru nejen obsahově …
Řada mých známých má po odehrané štaci muziky dá se říct plné kecky a preferuje raději ticho a klid. Jak to máte Vy, posloucháte muziku i v pohodlí domova nebo máte radši klid a zpěv ptactva po ránu?
Po ránu ptáctvo ale potom hneď pustím hudbu :D... Osobne bez hudby ani na krok. Som ten typ človeka, ktorý keď má niekde vyraziť a uvedomí si že nemá nabité slúchadlá, tak počká pol hodinu kým sa nabijú a až potom ide... :D. Hudbu asi nepočúvam len keď idem na prechádzku do prírody, tam je to ticho nádherné. A ak sa pýtaš ako to máme po koncerte, tak ti niekedy pošlem zábery z dodávky cestou naspäť z koncertu... Takú párty s hlučnou hudbou si ešte nevidel :D...

Závěrem otázka nebo spíše téma typu co by, kdyby – zkuste si představit, že za Vámi dojde človíček z mega renomovaného labelu a vybalí na Vás vydávání a celosvětovou distribuci alb včetně světového turné za velmi lukrativních podmínek. Osudové dilema…globální věhlas versus absolutní tvůrčí svoboda.
Veľmi ťažká otázka, samozrejme nemôžem hovoriť za celú kapelu, ale keby boli správne dané podmienky, bolo by nad čím uvažovať. Na takéto situácie človek nedokáže presne odpovedať pokiaľ sa reálne nestanú.

Moc děkujeme a ať se vše daří po dlouhá léta!

Řada mých známých má po odehrané štaci muziky …


KOMPLEXNÍ ŘEŠENÍ

autor:text:     Jirka



Další články s interpretem EUFORY

Další články žánru Metal

Kolumbie v Plzni aneb plzeňský Urbex Club jako centrum příznivců ostré punkové muziky Netradiční termín významného koncertu v plzeňském Urbexu na Klatovské třídě, připadl na pondělí 7.7.2025. Právě v klubových suterénních prostorech se uskutečnilo vystoupení trojice kapel s punkovým základem, kde se o pořadatelský dohled postarala Markéta Zenkerová. Headlinerem byla jednoznačně kolumbijská dívčí kapela Sin Pudor, která se v rámci evropského tour představila na jediném koncertu v naší vlasti. Byť se večírek konal hned na začátku pracovního týdne, do Urbexu si nalezli cestu příznivci jednotlivých formací a samozřejmě i ti hosté, kteří si chtěli užít jedinečný mejdan v přímém přenosu. Hudební festival Hrady CZ začíná svou letošní tour na Točníku s Kabáty, Divokým Billem, Benem Cristovaem či Wanastowými Vjecmi a oznamuje kompletní program Na putovním festivalu dále vystoupí Richard Krajčo, Dymytry, Marpo a další interpreti a kapely. Kolumbie v Plzni aneb prověření statiky plzeňského Urbex Clubu Dobrou muzikou nabitý večer slibují pořadatelé suterénního klubu na Klatovské třídě. Na jeho prkna zavítá kolumbijská, čistě dívčí kapela Sin Pudor. O rozjezd akce, konané netradičně v pondělí 7.7.2025, se postará temelínská Flaška Visočini. Přijďte se pobavit a užít si vystoupení kolumbijských děvčat na jediný koncert v České republice. Dveře Urbex Clubu se otevřou v 19:00, start je ohlášený na 20:00 hodin. Do české elitní festivalové mapy si multižánrový Rock for JK Manětín připsal již 16. hudební zářez Ukázkově připravený areál u zámecké zahrady se již po 16. zapsal do hudebních kronik - Rock for JK Manětín byl po právu očekávanou akcí vyhledávanou fanoušky dobré muziky. Na prostorné stage se pod paprsky světelných ramp představila celá jedenáctka skupin několika stylů – hardrock, punk a samozřejmě nechyběly metalové vypalovačky. Letošek byl výjimečný termínem události, kdy pořadatelský tým klasické datum přesunul na 21.6.2025. Nedílnou součástí hudebního dění byly plně zásobené občerstvovací stánky, rozšířené místo k sezení pod stanovým přístřeškem, fungující sociální zázemí a v neposlední řadě kvalitní zvuk firmy Koubík.cz. Legendární Rock For People oslavil 30 let ve velkém stylu! Gratulovali Linkin Park, Skillet, Sex Pistols, Guns N’ Roses, Slipknot i zcela vyprodaný areál! Měsíc červen se přehoupl do své druhé poloviny, což pro fanoušky skvělé muziky a strhující festivalové atmosféry znamenalo jediné - legendární festival Rock For People v Hradci Králové. Pětidenní festivalový maraton si s chutí vychutnaly davy fans z ČR i ze zahraničí a my na takové akci ani letos samozřejmě nemohli chybět. TURN-OFF ROCK FEST letos slaví 10 let 5.7.2025 od 13 hodin se Turnovem opět rozezní struny kytar v rámci jubilejního 10. ročníku festivalu TURN-OFF ROCK FEST. Festival proběhne již tradičně na open air prostoru vedle autobusového nádraží v Turnově na Lukách. Areál festivalu bude pro návštěvníky přístupný od 12 hodin. Plzeňská kapela Pilsentura natočila debutový videoklip! Velká událost pro členy thrash-groove-metalové Pilsentury nastala ve středu 21.5.2025. Na zahrádce Baru U Kylla si přes reprosoustavu Františka Sýkory a před objektivy Pavla Šestáka střihla povedený koncert, po jehož zpracování se stane vizuální podoba hudebního vystoupení vizitkou této plzeňské skupiny. Muzikanty přišla podpořit početná návštěva, jejíž šílenství pod stage skvěle odráželo prezentovaný tvrdý žánr.

Další události, novinky, tiskovky, zajímavosti

Hudební festival Hrady CZ začíná svou letošní tour na Točníku s Kabáty, Divokým Billem, Benem Cristovaem či Wanastowými Vjecmi a oznamuje kompletní program Na putovním festivalu dále vystoupí Richard Krajčo, Dymytry, Marpo a další interpreti a kapely. Traktor míří do Hodonína: Červencové WV vás naladí na koncert roku V červencovém vydání pořadu WV se můžete těšit na exkluzivního hosta Norberta Králíka, organizátora očekávaného koncertu kapely Traktor, který se uskuteční 29. srpna v Hodoníně. Na akci vystoupí nejen Traktor, ale také další kapely známé z vysílání našeho rádia – které to budou, se dozvíte právě ve WV. Rozhovor s Elvisem Vladimírem Lichnovským po jeho vystoupení na Dne obce Hať. Elvis Vladimír Lichnovský, jeden z nejvýraznějších českých představitelů krále rock’n’rollu, zavítal koncem června do Hatě, kde rozzářil pozdně noční stage během Dne obce. V rozhovoru se ohlíží za atmosférou koncertu, vzpomíná na své začátky s „elvisovskou“ pódiovou personou a přibližuje, jak se po téměř třech dekádách v roli Elvise mění jeho přístup k vystupování. Kapela Zastodeset vydává nový singl Sliby chyby Právě jsme vydali nový singl, který nese název Sliby chyby. Tenhle song je první singl z našeho připravovaného alba. Je to veselá písnička, která tak trochu (trochu víc :-D ) ironicky naráží na partnerské vztahy, kde není vše ideální, jak by se mohlo na začátku zdát. Hudba, která má smysl – Kluboofka v červenci V prvním letním speciálu jsme se s naším štábem podívali na náš rezidentní festival Kluboofka Truck Fest do Chotěboře. Pozvali jsme celkem čtyři kapely a u příležitosti jejich vystoupení jsme celkem čtyři z nich vyzpovídali. „Tahleta písnička je jen pro Tebe“, hlásá Septic People a vpouští do světa zbrusu nový klip Kastelán s hvězdným obsazením Oblíbení západočeští draci Septic People nepřestávají překvapovat. Po změně sestavy vpouští do světa zbrusu nový song a klip jménem Kastelán. V hlavních rolích září Jaroslav Plesl a Bára Munzarová. Neváhejme a pojďme společně odemknout bránu Státního hradu a zámku v Horšovském Týně, kde se natáčení odehrávalo a podívat se klipu pod pokličku. Rockový festival v srdci Českého ráje: TURN-OFF ROCK FEST 2025 Už podesáté rozezní Turnov pořádná dávka rockové a metalové energie. TURN-OFF ROCK FEST 2025 proběhne v sobotu 5. července od 13:00 tradičně na open-air prostranství u autobusového nádraží na Lukách. Brány festivalu se otevřou už ve 12:00.
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies
Partneři portálu
Rock Rádio ATTACKER of music Příbram.cz Dobříšsko Aktuálně Hogofogo
Provozovatel portálu


Bc. Jiří Trnka
Mírová 169, 262 31 Milín

IČ: 75960052

Zapsán v živ. rej. MěÚ Příbram - OŽÚ dle § 71 odst. 2 živnostenského zákona č. 455/1991 sb. od 5. 11. 2007.


2016 ....... 2025 © musicgate.cz
webdesign | websystem | KAO.cz