ČLÁNKY SOUTĚŽE
Kontakty (tým) Reklama Pro média

Jiří Schelinger revival Ostrava 15. května 2023   (16:11)Na akci "Ostrava-Jih ožil hudbou", ožil i Jiří Schelinger.

Jiří Schelinger revival Ostrava

Na sklonku roku 2008 založil rockový zpěvák Láďa Tomis (ex, Hrot, Doga, Bastard, SG, dnes - LTB) revivalovou kapelu, která dál nese odkaz legendárního Jirky Schelingera a jeho nadčasové muziky.
zdroj : http://www.schelingerostrava.cz/kapela.html

Frontmana Láďu Tomise jsem zastihla po vystoupení, kdy jako zlatý hřeb večera ukončoval se svou kapelou celou hudební akci pořádanou městským obvodem Ostrava-Jih a tak jsem ho vyzpovídala. 

 
Pane Tomisi, proč jste si vybral zrovna Jiřího Schelingera, co pro Vás znamenají jeho písničky? Máte k nim nějaký vztah?
Je to tak. Na rockovou muziku včetně J.Schelingera mě nasměroval starší bratr Tomáš. Schelingerova muzika mě provází od útlého dětství až do současnosti. Po zvládnutí základních akordů jsem cca od 12-ti let hrával i Jirkovy písně. Ve svých 18-ti letech jsem začal s první kapelou vystupovat na pódiích veřejně a zde jsem již kytaru přenechal povolanějším a začal jsem se věnovat sólovému zpěvu.
V repertoáru jsme měli zařazeny i Schelingerovy skladby a už tehdy jsme zaznamenávali kladné odezvy na určitou hlasovou podobnost. Mám názor, že revival má význam a opodstatnění až tehdy, kdy už není možné si zajít na originál. Jelikož Jirkova krátká životní pouť bohužel skončila tragicky v jeho 30-ti letech, rozhodl jsem se po čase nést odkaz jeho nesmrtelné a nadčasové muziky a na sklonku roku 2008 jsem založil ostravský revival Jiřího Schelingera s představou, že když už není Jirka mezi námi, nebude tento počin nikoho urážet. Jsem si vědom toho, že J.Schelinger byl a bude vždy jen jeden! 

Jak často vystupujete a jste stále ve stejné sestavě? 
Na podzim a v zimě se soustřeďujeme na klubovou scénu a koncem jara a v létě se těšíme na vystupování pod širým nebem. Termíny koncertů je možné nalézt na již výše uvedených a zmíněných facebookových a webových stránkách. Pro lepší manipulaci s vystupováním a termíny jsem se obklopil velmi zdatnými muzikanty, kde kytarovou sekci jsme schopni alternovat. Na Vámi výše zmíněné akci "Ostrava -Jih ožil hudbou"
jsme vystoupili ve složení: Láďa Tomis - zpěv, Jarda "Pačes" Dolejš - kytara, Milan Mališ - basová kytara, Ivan Laněk - bicí. Do týmu k nám patří ještě Vlastimil "Wasil" Svoboda - kytara, René "Kostel" Kostelňák - basová kytara a Honza "Forďák" Kubík - manager.
 


FOTO PRO RADOST
Podle Vašeho vystupování usuzuji, že nehrajete pouze příležitosně Schelingerovy skladby, ale že máte i jiné aktivity a jste na pódiu jako doma. Jaké další hudební aktivity máte za sebou? 
S vystupováním na pódiu jsem začal od 18-ti let a od té doby jsem toho zažil opravdu hodně, to by vydalo i na knihu. Výše jsou uvedeny kapely v kterých jsem byl členem a v kterých jsem vždy působil jako sólový zpěvák a textař. S kapelou Doga jsem vystupoval v Německu, Rakousku a Polsku a zážitků je fakt dost. V současné době se kromě revivalu věnuji i autorské tvorbě a to v kapele LTB (Láďa Tomis Band), kde mě na bicí doprovází Ivan Laněk (ex Tanja), kterého jsem již uvedl i jako člena Schelingerova revivalu. (https://www.facebook.com/ladatomisband).

Kolik převzatých písniček máte v repertoáru a které jsou mezi diváky nejžádanější? 
V repertoáru máme 40 písní J.Schelingera od hardrockových pecek (hrajeme např. celé LP "Hrrr na ně") až po notoricky známé hity. J.Schelinger byl rocker od A až po Z, ale fanoušci si rádi poslechnou i "bubblegamové" skladby z jeho tvorby jako např. "René, já a Rudolf", "Což takhle dát si Špenát", "Simsala bim" a nesmí samozřejmě chybět např. "Jahody mražený", "Šípková Růženka" a "Holubí dům".

Kam by jste pozval fanoušky na vystoupení, aby si Vás mohli poslechnout? 
Fanoušky bych pozval na ktérýkoliv koncert, který náš revival odehraje (najdete na našich facebookových a webových stránkách). Početné publikum je pro každou kapelu tou největší odměnou. Bez něho kapela jako by nebyla.

Co říkáte na místní fanoušky? Jak se Vám pro ně hrálo? 
Bylo to super a mají můj obdiv, že v takovém chladném počasí vydrželi až do konce a očividně se bavili i při našem vystoupení a za to jim chci poděkovat. Užili jsme si to společně a bylo to fajn. Velké poděkování patří i Vám Lenko a vašemu kolegovi za to, že jste byli součástí publika a že jste se rozhodli udělat tento rozhovor a budeme se těšit na další spolupráci.
 

A na závěr jedna ne-vážná otázka:
Co plánujete na léto? Chystáte se s Reném a Rudolfem třeba na golf? :) 
(písnička byla super a hlavně ji všichni znají - poznámka redakce)

V létě to bude famózní. "Švihák lázeňský" nás pozval k moři, kde si budeme užívat letní pohody a sluníčka. K osvěžení se budou klasicky podávat "Jahody mražený". Budeme tam "René já a Rudolf" a s "Pomocí přátel" si budeme na plné pecky pouštět a prozpěvovat Schelingerovu nesmrtelnou a nadčasovou muziku, protože "Hudba radost dává". :-D
 

Chcete ještě něco vzkázat fanouškům? 
Fanouškům bych chtěl vzkázat ať si v této nelehké době  naplno užívají své životy v pohodě a hlavně ve zdraví. Samozřejmě posíláme pozvánku na naše koncerty a již brzy se těšíme někde na viděnou i slyšenou.Moc děkuji za Váš čas a za skvělý rozhovor pro Musicgate.czPotěšení a poděkování je na mé straně.
Za kapelu a s pozdravem,
Láďa Tomis
 
 


KOMPLEXNÍ ŘEŠENÍ


Lenka Hrubá 7 fotografií v galerii

Jiří Schelinger revival Ostrava (1 / 7) Jiří Schelinger revival Ostrava (2 / 7) Jiří Schelinger revival Ostrava (3 / 7) Jiří Schelinger revival Ostrava (4 / 7) Jiří Schelinger revival Ostrava (5 / 7) Jiří Schelinger revival Ostrava (6 / 7) Jiří Schelinger revival Ostrava (7 / 7)

autoři:text:     Lenka Hrubá
foto:     Lenka HrubáDalší články žánrů Folk, Rock

Open air tour 2024 kapely Tři sestry zavítá tento víkend do Tachova! Areál bývalého koupaliště v Tachově nabídne hostům 20.7.2024 výživné odpoledne, potažmo pak večírek, na kterém se představí známá česká kapela Tři sestry. A že koncert nebude jen o Sestrách, signalizují hudební hosté – pražská skupina MZH a litoměřická parta Synové výčepu. Přijďte se pobavit a zazpívat známé hitovky i vy – areál bude otevřený od 16:00, start je ohlášený na 17:00. Borec fest zve na hudební scénu i bohatý doprovodný program Pokud ještě nemáte plány na nadcházející sobotu 20. 7., zavítejte na Borec fest v Borku u Rokycan, kde se můžete těšit na mnohé a na své si přijdou nejen dospělí, ale i děti. Šafrda memory band se po roce opět vrátí do Tlumačova u Domažlic Poslední srpnový den bude v oblíbeném AMFI v Tlumačově u Domažlic věnován vzpomínce na legendárního zpěváka s nezaměnitelným hlasem – Vláďu Šafránka. Svůj set tam totiž odpálí parta Šafrda memory band a o tom, že nás čeká výjimečný večer, už předem není pochyb. Hudební festival Hrady CZ se tento pátek a sobotu představí na Kunětické hoře, nabízí jeden z posledních koncertů Lucie s Davidem Kollerem Navíc Daniel Landa a Chinaski toto léto exkluzivně pouze na Hradech Všichni Svatí a Čechomor v Děčíně Koncert kapely Všichni Svatí a Čechomor v Děčíně byl určitě nezapomenutelný zážitek. Konal se 13. července 2024 na Zámku Děčín, kde Všichni Svatí vystoupili jako předkapela a Čechomor s Martinou Pártlovou následovali. Pekelný ostrov opět potvrdil své kouzlo! Fantastickou atmosféru nepokazil ani déšť Byl tu první červencový víkend, což pro všechny fans skvělé rockové, punkrockové i metalové muziky ze západu Čech i širokého okolí znamenalo jediné – Pekelný ostrov 2024. Tento Rolls-Royce mezi festivaly po roce opět roztočil svá kola a pozval nás na nespoutanou jízdu. Tu na DOTIKO a NFCtron stagy během dvou dnů odpálilo celkem 21 kapel. A jak už bývá u "Pekla" zvykem, šlo o další parádní ročník. Prázdniny na Hořepníku s kapelami Alkehol a Doga. Začátek prázdnin jsme oslavili na letním parketu v Hořepníku s legendami české hudební scény, Alkeholem a Dogou. Ohnivá a laserová show nesměla chybět ani v nepříznivém počasí.

Další fotoreportáže, rozhovory

v Harrachově proběhl 21 ročník pivních slavností Třetí červencovou neděli se v areálu sklárny a minipivovaru Novosad a syn v Harrachově konal další ročník pivních slavností a lákal na velmi pestrý hudební program. Druhý ročník DRTIKOL festu měl na programu tři vystoupení a neplánovaný silný liják Areál u hasičské zbrojnice v Záboří u Protivína se stal již podruhé místem konání metalového DRTIKOL festu, na němž se představily tři formace - od protivínské Araxy přes heavy-metalový Krypton po hosta z top české scény Motorband. Prostorná stage, stanové přístřešky, občerstvovací stánky… vše na svých místech. Byť jsme na místo dorazily skoro dvě hodinky před startem, místa k sezení se rychle zaplňovala a kdo s příchodem otálel, měl jen malou šanci na sedací odpočinek. Podvečerní počasí přálo a tak jsme všichni nějak věřili, že předpověď o nočních lijácích nevyjde. Smůla. První dva sety byly v podstatě na suchu, o to více deště jsme si užili při Motorbandu. U zábran tak zůstali jen ti věrní srdcaři, které ani nepřízeň černých mraků nevyhnala pod stany. Ještě dodám jméno moderátora celé akce - Pepa Kovařík, k němuž se později přidal DJ DOKTOR BUBEN. Premiéra metalového festivalu Slaughter Session proběhla v plzeňském Medvědovi na výbornou Venkovní open air akce jsou republikově v plném proudu, přesto se metalový festival Slaughter Session uskutečnil ve vnitřních prostorách plzeňského klubu Bílej Medvěd. Pořadatelská kapela Mamonius ve spolupráci s provozním Dušanem Hujasem, připravila pro hosty sedmichodové menu poskládané jak z plzeňských, tak přespolních skupin, jejichž přídomky mají metolový základ. Scéna nasvícená nově instalovanými světly, kvalitní zvuk firmy BK AUDIO a hlavně natěšení hosté dodávali večírku punc velké akce, která se tu jistě nekonala naposledy. A ještě jedna poznámka – dle věkového průměru muzikantů i celkem slušné návštěvy lze s jistotou říci, že metal jako takový má v Plzni světlou budoucnost. Pekelný ostrov opět potvrdil své kouzlo! Fantastickou atmosféru nepokazil ani déšť Byl tu první červencový víkend, což pro všechny fans skvělé rockové, punkrockové i metalové muziky ze západu Čech i širokého okolí znamenalo jediné – Pekelný ostrov 2024. Tento Rolls-Royce mezi festivaly po roce opět roztočil svá kola a pozval nás na nespoutanou jízdu. Tu na DOTIKO a NFCtron stagy během dvou dnů odpálilo celkem 21 kapel. A jak už bývá u "Pekla" zvykem, šlo o další parádní ročník. Prázdniny na Hořepníku s kapelami Alkehol a Doga. Začátek prázdnin jsme oslavili na letním parketu v Hořepníku s legendami české hudební scény, Alkeholem a Dogou. Ohnivá a laserová show nesměla chybět ani v nepříznivém počasí. Pouťová zábava v Měcholupech byla v rockovém stylu – o hudební program se postarala plzeňská Víla Análka Malá obec Měcholupy na Nepomucku se může pochlubit jak upravenou návsí s dřevěnou pergolou naproti hasičské zbrojnici, tak i jako centrum častých hudebních akcí. Jednou z nich se stala tradiční pouťová zábava 6.7.2024, která se konala ve výše zmíněné prostorné pergole. Pořadatelé z místního SDH ve spolupráci s obcí Měcholupy pro hosty připravili sociální zázemí, neodmyslitelnou grilovačku a hlavně hudební program. Toho se zhostila plzeňská skupina Víla Análka, jejíž repertoár je sestavený z top českých rockových hitovek. Rock for JK Manětín vol. 15 – kapely předvedly stoprocentní výkony, publikum se skvěle bavilo Oblíbený multižánrový festival v Manětíně se do hudebních map zapsal již po patnácté, tentokrát velice výrazným písmem. Soupiska kapel figurujících na pořadu pátečního odpoledne a velké části večera 5.7.2024, byla vytažená z popředí české hudební scény. Na hosty tu čekalo připravené zázemí s občerstvovacími stánky, sezení pod stanovým přístřeškem a hlavně prostorná stage, na které se prostřídala celá desítka formací několika stylů. Trávník před zábranami dostal tradiční letní sestřih a kvalitní zvuk podpořený světelnými rampami pak dotvářely kulisy akce, jejíž celý název zněl Rock for JK Manětín vol. 15.
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies
Partneři portálu
Rock Rádio ATTACKER of music Příbram.cz Dobříšsko Aktuálně Hogofogo
2016 ....... 2024 © musicgate.cz
webdesign | websystem | KAO.cz