ČLÁNKY SOUTĚŽE
Kontakty (tým) Reklama Pro média

Josef Kašpar (hudebník, výtvarník, ředitel CKM Písek, pořadatel OAMF Přeštěnice, ...) 5. května 2020   (12:28)Jak jeho ovlivnila současná nouzová situace v naší republice a jaký dopad měl nouzový stav na jeho život, fungování, projekty, práci i rodinu.

ElizabethEscape 2 The JungleJosef KašparSprcha
Josef Kašpar (hudebník, výtvarník, ředitel CKM Písek, pořadatel OAMF Přeštěnice, ...)

--- BIO ---

Pepa pochází z malebné vesničky Zhoř nedaleko Milevska z muzikantské rodiny. Kromě hudby jej od útlých let lákalo také výtvarné umění, což nakonec zúročil studiem výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích v letech 1985 až 1990.

V té době působil v rockové skupině Sprcha, kterou založili se svým bratrem Jaromírem. V roce 1995 vznikla pop rocková skupina Elizabeth, ve které působí dodnes. Hrají mnoho různých cover verzí, ale vydali i několik svých autorských alb. Dalším hudebním počinem byl koncertní projekt Escape 2 The Jungle, se kterým vystupovali již na řadě českých festivalů a vychází z jeho vlastní tvorby.

Escape 2 The Jungle

KOMPLEXNÍ ŘEŠENÍ
V roce 2001 založil v Milevsku festival Rockfest, který se po dvou letech přestěhoval do nedaleké Přeštěnice a dnes patří pod názvem Open Air Music Fest Přeštěnice mezi nejznámější české multižánrové festivaly. Je členem asociace FESTAS sdružující prestižní domácí festivaly.

V roce 2001 založil v Milevsku festival …
V roce 2015 se stal ředitelem Centra kultury města Písek, které připravuje a organizuje program  v Kulturním domě, Divadle Fráni Šrámka, Galerii Portyč, Kina Portyč, letního kina a v koncertní síni sv. Trojice. Dalšími počiny tohoto centra jsou akce Dotkni se Písku, Filmový Písek nebo Jazz in Písek.

Od roku 2017 je členem České hudební akademie. V současnosti se také hodně věnuje abstraktní malbě a počítačové grafice.

--- ROZHOVOR ---

Zeptali jsme se Pepy na pár otázek souvisejících s aktuálním nouzovým stavem republiky a zákazem kulturních akcí. Děkujeme mu za upřímné odpovědi, které pro něho nejsou vůbec jednoduché.Jak tě ovlivnil zákaz vystupování?


Zcela zásadně. Třicet let se intenzivně věnuji hudbě a organizování různých akcí a najednou se člověk dostane do situace připomínající spíše nějaký sci-fi film. Z druhé strany každá špatná věc může mít i nějaké pozitivum. Třeba to, že se zastavíte, zklidníte a zamyslíte se, kam vlastně směřujeme a jestli jsme v tom spěchu na něco nezapomněli.


Jak tento stav ovlivnil Centrum kultury města Písek?


Museli jsme zrušit nebo odložit všechny akce. Neuskuteční se například tradiční městská slavnost Dotkni se Písku, která měla být zároveň oslavou 777 let založení města. Připravovali jsme pestrý program se spoustou novinek. Bohužel vývoj kolem pandemie nelze zatím nijak předvídat a je logické, že akce pro desítky tisíc návštěvníků by byla velice riskantní.

Zrušení programu včetně již vyprodaných představení, přesunutí divadelních představení nebo stop promítání v kině nás připravilo o předpokládaný příjem, který nám pochopitelně bude výrazně chybět. Totálně jsme překopali systém naší práce a komunikace našeho týmu, která se nyní víceméně děje pouze on-line. Nicméně hledáme alternativní řešení. Tím je například projekt Vaše kino, díky kterému můžete přes naše stránky navštívit virtuální kino.


Jak tento stav ovlivnil festival Přeštěnice?


V této chvíli to vypadá, že se dvacátý ročník festivalu v Přeštěnici na konci června neuskuteční. Konečné vyjádření zveřejníme během několika dnů. Festival je členem asociace festivalů FESTAS, ve které velice intenzivně řešíme současnou hrozivou situaci. Pokud by se festival neuskutečnil, snažili bychom se větší část letošního programu přesunout na příští rok.

Znamená to další mravenčí práci a vyjednávání nejen s vystupujícími, ale také s dodavateli služeb. Nehledě na to, že prostředky vynaložené na marketing zmizely v nenávratnu.

Je třeba si uvědomit, že nikdo z nás neví, jaká situace nastane po konci epidemie. Možná se probudíme do nového světa, kde se díky předpokládanému ekonomickému propadu začnou návštěvníci chovat zcela jinak nebo zdrženlivě. Nevíme, jestli bude možné udržet tolik kulturních akcí včetně festivalů. Nevíme, jak budou reagovat sponzoři. Z druhé strany to může vyvolat tlak na snížení honorářů kapel, které v poslední době rostly do závratných výšek.


Museli jste rušit a přesouvat koncerty a vystoupení?


Museli jsme opravdu zrušit nebo ve většině případů přeložit všechny koncerty a divadelní představení z jarní části na podzim nebo také na jaro 2021. Příkladem může být beznadějně vyprodaný koncert skupiny Kryštof, který se překládá až na jaro. Jen pro představu, Centrum kultury produkuje nebo spolupořádá nějakých 1 300 akcí ročně. Máme kvůli všem těm přehozům našlapaný podzim a zimu.  


Jak moc tě tato situace ovlivnila finančně?


Pochopitelně nějaké ztráty jsou, ale pro mne osobně to není nic katastrofického. Museli jsme s kapelou zrušit pár vystoupení. V této chvíli je pro mne a pro mé blízké nejdůležitější zdraví.


Nemusel jsi hledat alternativu k uživení sebe a rodiny?Ne. Nežijeme ze dne na den. Děti už jsou samostatné, navíc dělají práci v médiích a filmové postprodukci, tedy v oblastech, kam koronavirus zatím výrazně nedosáhl.  A jak trávíš volný čas, který bys běžně trávil svou prací, na vystoupeních, ...?Nikdy jsem volný čas a práci, která je spíš koníčkem, nerozlišoval. Tak činím i teď. Se svými spolupracovníky jsem v permanentním on line spojení. Zároveň skládám nové písničky ve svém domácím studiu.

Sleduju filmy, na které jsem do teď neměl moc čas a skoro denně vyrazím do lesa na několika kilometrovou procházku. Pokud stav omezení bude trvat delší dobu, myslím, že dodělám pár obrazů, které jsem nestihl do mé březnové výstavy.

Josef Kašpar

FOTO PRO RADOST

zdroj:bio: josefkaspar.cz
foto: bandzone.cz
autoři:text:     Jiří Trnka
foto:     Jiří Trnka, Karel KremlPartneři portálu
Rock Rádio ATTACKER of music Příbram.cz Dobříšsko Aktuálně Hogofogo
2016 ....... 2021 © musicgate.cz
webdesign | websystem | KAO.cz