ČLÁNKY SOUTĚŽE
Kontakty (tým) Reklama Pro média

Michal Novák (hudebník, mentor, vizionář, zakladatel Bandzone, ...) 1. května 2020   (12:09)Shrnout, co vše toto jméno ve světě hudby znamená je v pár řádcích nemožné. Kdo ho nezná neuvěří, kdo ho zná, dokáže si představit, že tato nelehká nouzová situace musela jeho samotného a jeho projekty tvrdě zasáhnout. Více o tom už on sám.

Michal Novák (hudebník, mentor, vizionář, zakladatel Bandzone, ...)

--- BIO ---

Bc. Michal Novák:
 
  • 1996 založil svou crossoverovou kapelu The.Switch
  • 2004 uskutečnil revoluční nápad a založil Bandzone.cz – největší československou databázi kapel a interpretů
  • 2012 se také uvrtal do projektu smsticket.cz
  • 2015 se přidal do dalšího projektu RedHead Music
  • aktivně vyhledává a podporuje nové hudební talenty
  • nabízí kapelám kvalitní zkušebny, dopravu, ...
  • provozuje hudební akademii
  • ...


--- ROZHOVOR ---

Zeptali jsme se Michala na pár otázek souvisejících s aktuálním nouzovým stavem republiky a zákazem kulturních akcí. Děkujeme mu za upřímné odpovědi, které pro něho nejsou vůbec jednoduché.Jak přímo tebe ovlivnil zákaz veřejných produkcí?


Poměrně intenzivně, protože můj život je křížem krážem protkaný hudbou, muzikanty, fanoušky a všemi navazujícími aktivitami. Můj diář, který obvykle vypadá jako hodně hustě zaplněná malířská paleta, prostě schůzka za schůzkou, akce za akcí, je teď úplně prázdný a jednou za pár dní se tam klepe osamocené barevné okýnko, to když mám třeba pracovní video-call, na který nesmím zapomenout.

I když je aktuální situace pro mnoho lidí náročná, přiznám se, že ten prázdný diář po mnoha a mnoha letech je pro mě velmi osvěžující a uklidňující změna.


FOTO PRO RADOST

Jak tento stav ovlivnil tvou kapelu The.Switch?


My jsme v těchto měsících měli naplánovanou koncertní pauzu a pracujeme na novém materiálu. Díkybohu, že máme dnes k dispozici moderní technologie a jako kapela se nemusíme až tak nezbytně nutně scházet, abychom v tvorbě mohli pokračovat.

Tím, že mi odpadlo hodně pracovních aktivit, mám každý den čas několik hodin navíc se novým skladbám The.Switch věnovat. A rýsuje se to moc pěkně. Aktuálně jich máme rozdělaných už nějakých 10 - 12. Z toho myslím, že minimálně půlka jsou fakt totální bomby, které bychom chtěli v průběhu tohoto roku postupně všechny vydat.

The.Switch

Jak tento stav ovlivnil další tvé projekty a aktivity?


Bandzone (bandzone.cz)

Bandzone je projekt, který je zcela zdarma a jediné příjmy má z reklamy. Tím, že u nás inzerují hlavně soutěže kapel, různé letní festivaly a další projekty, které cílí na aktivní kapely a hudební fanoušky, tak nám hodně očekávaných příjmů odpadlo.

Nemáme to teď lehké a provoz dotuji z vlastních úspor, nebo se snažím vydělat jinde. Zároveň připravuji novou verzi Bandzone a stavím na to úplně nový tým. Kdyby mezi vašimi čtenáři byl šikovný developer, programátor, kterého už třeba nenaplňuje práce v korporátu a chtěl by se stát šéfem vývoje největší hudební platformy v Česku s 15 letou tradicí, tak ať se mi určitě ozve! :)


RedHead music

RedHead je z mých projektů aktuálně ten, kterému časově dávám nejvíc času. Za posledních pár let jsme hodně vyrostli, máme v jednotlivých žánrových divizích už skoro 40 zastupovaných projektů. Všechny tyhle projekty, stejně jako náš byznys postavený na percentuelním fee z odehraných vystoupení jsou teď naprosto paralyzovány. Děláme vše pro to, abychom hlavně udrželi na nohou svoje zaměstnance a snažíme se uplatit ze všemožných zdrojů fixní náklady. Zatím věřím, že to společně zvládnem.

Samozřejmě kritický stav by byl nevyhnutelný, pokud by např. nebyly akce povoleny ani na podzim. Stát, i přes veškerou kritiku, tu ale vymyslel několik různých záchranných řešení, takže věřím, že i v případě vypadlých podzimních měsíců si jako firma nějak poradíme např. překlenovacím úvěrem. Jen se teda budeme muset na rok, dva uskromnit s investicemi a pracovat dvojnásob no :).


Smsticket (smsticket.cz)

Tak tady je ten dopad fakt zdrcující. Smsticket jako vstupenková síť pracuje s velmi nízkou marží a celá firma stojí na tom, že děláme tisíce akcí současně. Nejen, že všechny tyhle příjmy odpadly se zrušenými akcemi, ale zároveň jsme teď doslova pod palbou všech majitelů vstupenek, kteří se právem dožadují vrácení peněz, nebo chtějí vyměnit vstupenky za jiné nebo mají jiné návrhy, které s námi chtějí řešit a pochopitelně ihned.

Takže pokud třeba hotel stopnul svojí činnost a poslal zaměstnance domů a platí jim nějaké minimální platy, my v téhle krizi máme nulové příjmy, ale potřebovali bychom naopak dvojnásobek pracovníků a to je v přímém rozporu. Olda, jako ředitel firmy, v tom zatím bruslí obstojně a i když už jsme bohužel pár lidí asi naštvali, drtivá většina nám drží palce a jsou trpěliví a mají pochopení.


Art Master Academy (www.artmaster.cz)

V naší hudební škole naštěstí nemáme moc fixních nákladů a tak jako firma můžeme v nějakém omezeném režimu fungovat a přežívat relativně dlouho. Je mi líto těch lektorů, kteří na příjmech z poskytnutých lekcí jsou zcela závislí. Jsou to naštěstí často OSVČ podnikatelé, takže by jim mohla pomoct ta aktuálně hodně zmiňovaná "pětadvacítka". Ti progresivnější, kteří ovládají dobře technologie, začali poskytovat vybraným žákům hodiny přes Skype.

Michal Novák (The.Switch)

Jak moc tě tato situace ovlivnila finančně?


No, když se podívám na svůj osobní účet, nebo i na firemní, tak všude peníze odcházejí do všech směrů, ale nepřichází doopravdy teď vůbec nic. Naštěstí jsem schopný se dost uskromnit a žít s velmi nízkými náklady. Z úspor a běžných zůstatků na účtech si myslím, že dva až tři měsíce bych měl docela v pohodě vyžít.Nemusel jsi hledat alternativu k uživení sebe a rodiny?


Naštěstí ne. Ale já jsem věřící a aktuální situaci beru jako, že se měla stát. A kdyby to pro mě znamenalo přesedlat na úplně nový obor a začít fungovat jinde, měl bych z toho radost a šel bych do toho se vším nadšením a vírou, že tak to mělo být.

Já věřím v pozitivní mindset a to mě naplňuje určitým pocitem klidu. Myslím, že když má člověk přátele, známé, network pracovních kontaktů a má ve společnosti dobrou reputaci, vždycky se uchytí prakticky kdekoliv.
A jak trávíš volný čas, který bys běžně trávil svou prací, na vystoupeních, ...?


Za tuhle měsíční karanténu jsem vlastně docela vděčný, protože krom skládání muziky, po kterém se mi v tom pracovním zápřahu už dost stýskalo, se učím úplně nové věci.

Teď například jsem se pustil do programování a raduju se jako malé dítě, kdykoliv mi nějaký dotaz např. do naší databáze koncertů v RedHead vysype správné údaje. Neskutečně si tak zjednoduším do budoucna jinak dost náročnou ruční práci. A k tomu bych se bez karantény určitě dostával jen stěží.
Jak se domníváš, že tato situace ovlivní kulturní resp. hudební průmysl jako takový do budoucna?


Dost lidí se pod tlakem situace naučilo fungovat ještě více online. Používat platformy pro videokonference. Naučili se streamovat hudbu a ještě víc komunikovat mezi sebou i se svými fanoušky přes aplikace. Věřím, že je to pro spoustu kapel příjemné zjištění a že v tom budou pokračovat i po uvolnění karantény.

Žádné velké změny ale moc neočekávám. Umělci dál budou psát písničky a fanoušci na ně budou chodit do klubů a na festivaly. Odbavovali jsme teď hned několik livestreamů a snad ani jednou jsem nezažil fanouškovský komentář typu "je to skvělé, lepší než naživo. Příště už raději budu sledovat online, než v klubu".
Vzniká teď spousta on-line (nejen) hudebních projektů a vystoupení.
Nemůže tohle být začátek budoucnosti kulturních vystoupení?

Třeba takhle online časem budou všechna vystoupení.


Tak tohle si absolutně nemyslím. Zážitek ze sledování koncertu je na úrovni poslechu desky ze spotify, nebo koukání na youtube klipy. Lidi stále chodí na akce a ani s masivním rozšířením youtube a spotify se to nezměnilo.

Naopak, tyhle velcí hráči zpřístupnili hodně nového obsahu uživatelům a ti pak mají větší tendenci si vybrat "to svoje". A když jejich velmi oblíbená kapela jede tour, mají větší tendenci vyrazit do klubu kouknout se na ní naživo.

Michal Novák (The.Switch, Bandzone, RedHead, smsticket, ...)

FOTO PRO RADOST

zdroj:foto: FB Michal Novák
autor:text:     Jiří TrnkaDalší články s interpretem The.Switch

Další články žánru Crossover

Další rozhovory

Vláďa Hron s kapelou THE DROPS v Hogo Fogo divadle v Drážkově VLADIMÍR HRON V DIVADLE HOGO FOGO: Rozhovor s Desray z 2 Brothers on the 4th Floor - Desirée Manders - zpěvačkou z 90.let ochotně nám odpověděla na otázky ze soukromí, tak i z profesního života. Exkluzivní rozhovor s Bernardem Greene - B.G. the Prince of Rap! B.G. The Prince of Rap nám ochotně odpověděl na otázky ze soukromí, tak i z uměleckého života. Rozhovor s Vladimírem Šťástkou alias Vladimír Motýlek Savec baskytarista, skladatel, textař, Visací zámek, Yamrtaal. Rozhovor se Sannie Carlson - eurodance pop zpěvačkou z 90. let - Whigfield! Ochotně nám odpověděla na otázky ze soukromí a o jejím nejnovějším singlu SUGA! Dali jsme svý existenci řád i v tomhle neřádu Mizerný den mi skřípl hlavu. Šel jsem ven projít se v davu, aspoň na chvíli nebýt sám…..To jsou slova jednoho z mnoha hitů kapely Mňága a Žďorp a v těchto slovech se zračí situace dnešních dnů. Když jsem loni v listopadu jela do Kolína na koncert Mňágy v rámci turné k albu Třecí Plochy netušila jsem, že to bude na dlouhou dobu jeden z mých posledních koncertů. Letošní rok měl být jako každý jiný – jarní halové koncerty následované letními festivaly, které by se postupně přesunuli na podzim zpátky do hal. Nic z toho se, ale nestalo a situace ve světě zapříčinila, že koncerty byly rušeny či přesouvány. Zpěvačka Giudi při celorepublikovém stavu nouze Jak řeší situaci Jitka Martiriggiano, zpěvačka koketující s módou, která vystupuje pod jménem Giudi? Co říká na to, že se její singly objevují v pravidelných rotacích na zahraničních rádiových stanicích?
Zde je místo
i pro Vaší reklamu.

Hlavní banner
(180 x 450px)
Partneři portálu
Rock Rádio ATTACKER of music Příbram.cz Dobříšsko Aktuálně Hogofogo
2016 ....... 2020 © musicgate.cz
webdesign | websystem | KAO.cz