ČLÁNKY SOUTĚŽE
Kontakty (tým) Reklama Pro média

Roxy v pekelných plamenech - vrátila se Lorna Shore 21. listopadu 2023   (17:00)Devatenáctý listopad si všichni fanoušci deathcoru zapamatují jako den, kdy v kotli nekompromisně vyprodané Roxy tekla krev, pot i slzy doslova proudem. Právě tento žánr stoupá stále výš a výš do povědomí světa hudby právě díky skupině Lorna Shore, která včerejší metalový večírek headlinovala. Doprovázely ji hned tři předkapely - Distant, Ingested a Rivers of Nihil. Jak tento mejdan plný ďábelských screamů, zběsilých riffů a pekelných breakdownů dopadl?

Roxy v pekelných plamenech - vrátila se Lorna Shore

Ještě než se tu začneme rozplývat nad tím, jak skvělé to celé bylo - pojďme sem hodit trochu kontextu. Lorna Shore se českému publiku předvedla v nedávné době po boku While She Sleeps jako dvojice předkapel pro Parkway Drive, či jako otvírák hlavní stage prvního dne letošního Rock For People. I když je třeba nemilujete tak moc, jako my, tak je nejspíš znáte jako "Tu kapelu se sedmiminutovýma songama a epickým chrochtáním na konci oné jedné skladby". Ano, řeč je o jejich nejvirálnější To The Hellfire, nad jejíž poslechem padaly čelisti nejen posluchačům metalu, kde ikonická hlasová technika leadera skupiny Willa Ramose, působí jako třešnička na dortu celé této muzikální delikatesy. Někteří zvědavci chodí na koncert Lorny proto, aby uslyšeli na vlastní uši, jak to sakra ten Will s tím hlasem dělá. Na vystoupení Lorna Shore se těšilo mnoho fanoušků i na již zmíněném letošním RFP, jenže kvůli mizernému nazvučení nebylo ze zpěvu slyšet vůbec nic. Podobného problému se tak obávali fanoušci i po oznámení koncertu v prostorách Roxy, kde pověst o nazvučení nebývá zrovna nejlepší. O to více jsme v rámci tohoto samostatného klubového koncertu doufali ve vykoupení.
 

Ještě než se tu začneme rozplývat nad tím, jak …

Zatímco se s mokrými bundami od venkovního nečasu stále v Roxy hromadila fronta na šatnu a bar, na temně rudě nasvícené pódium nakráčela holandská sebranka přezdívaná Distant. Ti se ničeho nebáli a do ticha udeřili tak silnou pěstí, že všichni tu hlavu zkrátka pozvednout směrem k pódiu museli. Žádný jemný deštík před bouří, hned jsme pomocí ostrých a syrových kytarových riffů Distant skočili do prvního kruhu pekla, kdy moshpit střídal circle pit a naopak. Během poměrně krátkého setu jsme uslyšeli skladby jako Heritage, Exofilth, nebo závěrečnou Hellmøuth. Příjemným překvapením pro neznalce této skupiny byla chvíle, když nás vokalista Alan Grnja, který s davem celý koncert komunikoval anglicky, jej na samotném konci setu požádal ve slovenštině, jestli si s nimi neuděláme fotku. Tolik překvapených obličejů na jednom místě Roxy snad ani nepamatuje.

Zatímco se s mokrými bundami od …

KOMPLEXNÍ ŘEŠENÍ
Po krátké pauze přišel druhý kruh pekla, o jehož hudební doprovod se postarali britští Ingested. Zase o kus rychlejší, zase o kus zuřivější. Tohle stupňování se publiku velice zamlouvalo, a tak kapelu odměnilo i s překrásnou wall of death. Někde mezi Invidious a Echoes of Hate padla ovšem píseň, která původně nebyla součástí setlistu. Poté, co skupina oznámila, že jejich kamarád vzadu u merche slaví v tento večer narozeniny, jsme ani nemuseli být přemlouváni, abychom začali sami od sebe zpívat klasickou Happy Birthday zmíněnému oslavenci. Ještě jednou všechno nejlepší, Joshi!
 

Po krátké pauze přišel druhý kruh pekla, o …
Po extrémně rychlém tempu, které předchozí dvě kapely nasadily, si převzali štafetu Rivers of Nihil z Pensylvánie, kteří přihodili do vínku zase o něco jinačí prožitek. Ve svém chladném progresivním soundu přinesli až poněkud podezřelý oddych před závěrečným úderem headlinera. Nechápejte nás špatně, pořád to byla bouře, ve které jsme stále měli chuť řádit. Ale byla taková poněkud... příjemnější. Náhle byl zvuk ustálenější, melodičtější, čistší až pomalu hypnotický. Střídání klidných slok a agrese v refrénech. I čisté vokály opět probudily pozornost po předešlých dvou vystoupeních, kdy šlo hlavně o to se vyblbnout na čtyři breakdowny za sebou. A když už jsme si mysleli, že nemůžeme být více překvapeni, přišel do sóla saxofon, byť jen bohužel z playbacku. Najednou byla ve vzduchu cítit podobnost jistých hudebních motivů s Korn nebo Fit For An Autopsy. Šlo o poněkud vážnější, serióznější hudební zážitek, kdy jen máte chuť zavřít oči, vnímat barvy světel snažících se prorazit vaše zavřená víčka, v tranzu kývat hlavou a tělem do rytmu a nevnímat svět kolem sebe... Udělat metal takto podivuhodně energickým, leč příjemně uklidňujícím, to už chce opravdový um. Nejvíce nám tak v hlavě utkvěla skladba The Sub-Orbital Blues či Where Owls Know My Name. Určitě doporučujeme všemi deseti naťukat do vyhledávače Rivers of Nihil. Litovat nebudete.

Po extrémně rychlém tempu, které předchozí dvě …
Všechny tři kapely představovaly část toho, co máme na Lorna Shore tak rádi, proto se propojení jejich vystoupení vydařilo.
 

Přišel na řadu poslední kruh pekla. Světla Roxy ve tři čtvrtě na devět opět dramaticky zhasla a na pódium v doprovodu honosných bubnů sebejistě vykráčeli hlavní deathcoroví mistři večera. Lorna Shore započala svoji bouřlivou ceremonii skladbou Welcome Back, O’ Sleeping Dreamer z jejich posledního alba Pain Remains, obsahující jak nádherné a velkolepé orchestrální motivy, tak i rychlé, okázale rozčílené riffy a v neposlední řadě Willovy démonní skřeky v té nejlepší kondici. Onu nezkrotnou kombinaci, která už takto musela probudit snad každého sebevyčerpanějšího fanouška, završilo dobré nazvučení a zraku lahodící světelná produkce, kterou doprovázely plivající fontány jisker či zažehnuté CO2 kanóny. Svojí mocí nutili potlačovat hranice naší výdrže, protože na tohle zkrátka neřádit nešlo. Bohužel fanoušci, kteří v kotli běsnili hned od Distant, své dno našli příliš brzy. Prostor vyprodané Roxy se už v první polovině lineupu úplně vydýchal, proto se dav na samotnou Lornu jaksi jemně zklidnil, aniž by to měl v plánu. Ovšem nebyla to vina Lorny, která již od začátku předváděla nesmírný výkon.
 

Přišel na řadu poslední kruh pekla. Světla …
Celým klubem tak v základech otřásly skladby jako Sun//Eater, Of The Abyss nebo Cursed to Die.  Na jednu z posledních písní si schovali již zmiňovaný klenot To The Hellfire.

Celým klubem tak v základech otřásly skladby …
Během skandování o přídavek jsme měli poslední šanci popadnout dech a sesbírat ze země zbylé kousky síly a vůle, potřebovali jsme je totiž na one more song, který se ukázal být samotným okem hurikánu - Pain Remains. Dvacetiminutová trilogie vyprávějící o vyrovnávání se s nenávratnou ztrátou, po hudební i lyrické stránce až po vrchol napěchovaná nekonečnou energií, vztekem, láskou i nenávistí. Ale hlavně bolestí. Neuvěřitelnou bolestí. Bylo skvělé vidět, jak konzistentním a solidním výkonem Lorna předvádí své studiové práce i na live vystoupeních. Tak jsme s touhou zničit vše kolem sebe doskákali, domoshovali a doheadbangovali až do samotného konce koncertu. Přežili jsme a ani po takto velkolepém zakončení jsme stále neměli dost.

Během skandování o přídavek jsme měli poslední …
Pak už zbývalo jen ze srdce upřímně poděkovat Lorně za bezchybnou performance, pochytat pár trsátek letících vzduchem nebo si nechat podepsat drumhead od bicích samotným bubeníkem Austinem Archeym... Dále si jen koupit merch a s příjemným pískotem v uších vyrazit zpět do normálního světa, který čekal u východu.

Lorna hrála všehovšudy něco málo přes hodinku, i tak se jednalo o mohutnou a zuřivou podívanou, že každá minuta a vteřina za to vskutku stála.

Snad se s Lornou brzy setkáme, ideálně ve větším, doufejme i v lépe větraném prostoru. Třeba v Sasazu nebo rovnou v Karlíně? Tak či tak doufáme, že to naše zlámaná unavená těla stihnou do té doby alespoň z části rozchodit.

Pak už zbývalo jen ze srdce upřímně poděkovat …


FOTO PRO RADOST

autoři:text:     Jáchym Zvoníček
foto:     Jáchym Zvoníček



Další články s interprety Distant, Ingested, Lorna Shore, Rivers of Nihil

Další články žánru Metal

Dvojitá americká nálož Aritficial Brain a Suffering Hour v bratislavskom Žalári! Vesmírne disonantné vízie pohltia bratislavský Žalár už 27. októbra! Američania Arficial Brain vyrážajú do Európy so svojou strhujúcou víziou kozmického death metalu už tretí krát. Kontrovať im budú ich kolegovia z vydavateľstva Profound Lore Records, Suffering Hour, so svojím nemilosrdným mixom black a death metalu. Na vybraných zastávkach turné dvojicu doplní svojský taliansky old school death metal Devoid of Thought a inak tomu nebude ani v Bratislave. Koncert je ďalšou zo spoluprác medzi Burn Booking a Occult Booking, ktorá spraví z obyčajného pondelku nezabudnuteľný zážitok pre každého metalového fanúšika! Metalový večer v plzeňské Lampě nesl název Show Your Pit Skills vol. 1 Ostře laděný minifestival čekal na hosty suterénního Divadla pod lampou v pátek 26.9.2025. Pod pořadatelským dohledem domácí skupiny Something Like se na pódiu multižánrového klubu představily čtyři formace včetně jmenované Something Like. Akce se do hudebních map zapsala jako první ročník Show Your Pit Skills, do paměti zúčastněných pak jako vydařený metalový mejdan s celkem slušnou návštěvou. Show Your Pit Skills – 1. ročník metalového večírku v Divadle pod lampou Velká hudební událost čeká na hosty plzeňského Divadla pod lampou. V pátek 26.9.2025 zaduní multižánrovým klubem metalové riffy čtyř úderných formací. Přijďte se pobavit a zapařit i vy, start je ohlášený na 19:00 hodin. Burn Fest Open Air 2026 oznamuje první potvrzené kapely a spouští předprodej vstupenek Třetí ročník metalového festivalu Burn Fest Open Air se uskuteční ve dnech 17.–18. července 2026 v kempu Sereď a již nyní je jasné, že přinese mnoho hudebních skvostů. Organizátoři z Burn Booking odhalili první potvrzené kapely a zahájili předprodej limitované edice 50 sezónních vstupenek za 50 eur. Mezinárodně obsazený Nuclear Intervention Fest v Kadově si udělal hluboký zářez do metalové pažby již po čtvrté v řadě Malá obec Kadov nedaleko jihočeské Blatné, se stala již po čtvrté místem konání přehlídky metalové muziky s názvem Nuclear Intervention Fest. Krytý jezdecký areál firmy Zofi na okraji vesničky se v sobotu 6.9.2025 proměnil v hudební arénu, na jejímž pódiu se představila celá desítka formací dělající čest daným preferovaným žánrům. O akci byl z řad metalové komunity značný zájem – hosté neváhali cestovat na koncerty svých favoritů mnohdy stovky kilometrů. Právě pro ně bylo připravené rozlehlé parkoviště, prolínající se se stanovými bivaky hned několik kroků od centra dění. Festival, o jehož organizaci se stará početný tým sehraných pořadatelů s podporou jmenované firmy Zofi a Jihočeského kraje, má viditelnou vzestupnou tendenci a je otázkou času, kdy se z jednodenní akce stane formát dvoudenní. Desátý ročník Rockového léta na Mži je již minulostí V Kozolupech u Plzně proběhl poslední srpnovou sobotu festival Rockové léto na Mži, a i přes malé technické problémy si jej návštěvníci užili. Benefiční festival Punks for Dogs pomohl na správném místě O tom, že akcí na podporu dobrých věcí není nikdy dost, není nejmenších pochyb. Jedním z takových počinů se stala hudební přehlídka Punks for Dogs konaná dne 30.8.2025 na zahradě u Společenského domu Hořovice. Hlavní pořadatel Zdeněk Šenkyřík Sr. zorganizoval další ročník multižánrového festivalu, jehož výtěžek byl věnovaný na konto útulku Zvířecí pohoda. Navíc se u vstupu objevila i kasička se sbírkou na nemocnou Kačenku, která se od malička potýká s velkými zdravotními komplikacemi. Právě tato sbírka na nemocnou holčičku proběhla v Hořovicích pod patronací Nízké úrovně, která byla součástí lineupu. Akce samotné se aktivně zúčastnila šestice kapel, z nichž některé se zřekly honoráře ve prospěch benefice. Ke koloritu závěrů jednotlivých setů patřila dražba triček s logem skupiny včetně podpisů muzikantů – exkluzivní ošacení se tak dostalo k novým majitelům.

Další fotoreportáže

Metalový večer v plzeňské Lampě nesl název Show Your Pit Skills vol. 1 Ostře laděný minifestival čekal na hosty suterénního Divadla pod lampou v pátek 26.9.2025. Pod pořadatelským dohledem domácí skupiny Something Like se na pódiu multižánrového klubu představily čtyři formace včetně jmenované Something Like. Akce se do hudebních map zapsala jako první ročník Show Your Pit Skills, do paměti zúčastněných pak jako vydařený metalový mejdan s celkem slušnou návštěvou. Extra Band na plzeňském náměstí – rockový koncert s benefičním podtextem Středeční koncert 24.9.2025 pod katedrálou sv. Bartoloměje v centru západočeské metropole, byl ve znamení rockových riffů a benefice. Právě při ní, ještě před samotným koncertem, došlo na předání šeku od majitele řetězce Rud´s pizza s úctyhodnou sumou 100 000Kč Nadaci 700 let města Plzně jako garanta projektu Díky dětem. V úvodní části následného vystoupení domácího Extra Bandu si na pódiu zahrál Jarda Rajtmajer, který byl u zrodu této kapely a v současnosti je kapitánem rockových Elegií. Počasí akci moc nepřálo – vítr, chladno a s přibývající tmou spadlo i pár kapek. Přesto se před stage vytvořil pěkný hrozen fanoušků, kteří vytvořili muzikantům dobrou koncertní atmosféru. Švarní šohajové z Čechomoru rozezpívali Plzeň! Benefiční koncert pro Pomocné tlapky odměnila vyprodaná Měšťanská beseda Švarní šohajové z Čechomoru po čase opět zavítali do Měšťanské besedy v Plzni a my byli při tom. V pondělní podvečer 15. 9. 2025 patřil sál Měšťanské besedy společnosti Pomocné Tlapky o.p.s. Přesněji řečeno tradičnímu benefičnímu koncertu skupiny Čechomor, jehož výtěžek putoval právě na podporu, tzn. chov a výcvik asistenčních psů pro zdravotně postižené. Vystoupení Marty Kubišové 55 let od zákazu hraní v Lucerně 20.9.2025 Legendární hlas Marty Kubišové včera zazněl ve vyprodané Lucerně. Koncert na její počest zahájila Berenika Kohoutová, dále vystoupila Hana Holišová, Jitka Boho, Anna Fialová, Alžběta Ferencová a před Martou Kubišovou Vojta Dyk. Hudební festival Punkovice si na konto připsal devátý povedený ročník Zámek Toužim, sousedící s náměstím Jiřího z Poděbrad, se stal 13.9.2025 centrem příznivců koncertních událostí. V areálu vnitřního dvora se konal již devátý ročník festivalu Punkovice, jehož název nenechával nikoho na pochybách o preferovaném hudebním žánru. Akce byla určena na podporu objektu samotného – pod pořadatelství se podepsal spolek Živý zámek Toužim z.s. s předsedou Michalem Nedvídkem, jež byl fyzickou součástí organizačního týmu. Moderátorství se ujala Markéta Zenkerová, která se kromě uvedení každé jednotlivé sestavy postarala v závěru o vydražení plakátu s podpisy všech hudebních aktérů. Do prostor zámeckého nádvoří si našlo cestu celkem početné publikum, jež si muziku užívalo spíše zpovzdálí – u pódia si zapogovali jen ti opravdoví srdcaři. Klubovou sezónu v klatovském Falconu otevřel punkový PankyFest Čas venkovních open air akcí je pomalu, ale jistě za námi a s podzimním počasím se o slovo hlásí klubové programy. V klatovském Falcon Clubu odstartoval toto období PankyFest, na němž se představila čtveřice kapel s výraznými repertoáry. Bonusem pátečního večírku 12.9.2025 pak byla narozeninová oslava frontmana Zvýšenýho Rizika Járy Panky Adámka, který se tak stal strůjcem této festivalové události. Do suterénního klubu si našlo cestu celkem početné publikum a nálada stoupala s každým odehraným setem. Mezinárodně obsazený Nuclear Intervention Fest v Kadově si udělal hluboký zářez do metalové pažby již po čtvrté v řadě Malá obec Kadov nedaleko jihočeské Blatné, se stala již po čtvrté místem konání přehlídky metalové muziky s názvem Nuclear Intervention Fest. Krytý jezdecký areál firmy Zofi na okraji vesničky se v sobotu 6.9.2025 proměnil v hudební arénu, na jejímž pódiu se představila celá desítka formací dělající čest daným preferovaným žánrům. O akci byl z řad metalové komunity značný zájem – hosté neváhali cestovat na koncerty svých favoritů mnohdy stovky kilometrů. Právě pro ně bylo připravené rozlehlé parkoviště, prolínající se se stanovými bivaky hned několik kroků od centra dění. Festival, o jehož organizaci se stará početný tým sehraných pořadatelů s podporou jmenované firmy Zofi a Jihočeského kraje, má viditelnou vzestupnou tendenci a je otázkou času, kdy se z jednodenní akce stane formát dvoudenní.
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies
Partneři portálu
Rock Rádio ATTACKER of music Příbram.cz Dobříšsko Aktuálně Hogofogo
Provozovatel portálu


Bc. Jiří Trnka
Mírová 169, 262 31 Milín

IČ: 75960052

Zapsán v živ. rej. MěÚ Příbram - OŽÚ dle § 71 odst. 2 živnostenského zákona č. 455/1991 sb. od 5. 11. 2007.


2016 ....... 2025 © musicgate.cz
webdesign | websystem | KAO.cz