ČLÁNKY SOUTĚŽE
Kontakty (tým) Reklama Pro média

Rozhovor s kapelou YAMRTAAL 10. května 2019   (20:42)Hluboké, neprostupné a temné jsou hvozdy toho údolí. Neprostupné a nebezpečné. Zatímco na nedalekém hradišti Vyšehrad vidí kněžna Libuše Město Veliké a Přemysl Oráč ještě v poklidu sedlačí ve Stadicích, zde v lesním šeru se nářek nevinných obětí lovců, vyznávajících klasického stravovacího návyku, mísí s vítězným řevem těchto predátorů. Jen občas a velmi, velmi neochotně ustoupí tato každodenní, a dalo by se vlastně říci již folklorní, akustická kulisa hluku divoké, a jakoby dílem ďáblovým stále rozvodněné řeky Botiče. Je tedy div, že se o této divočině nedochovaly žádné seriózní historické prameny či zmínky?

Rozhovor s kapelou YAMRTAAL

Skupina YAMRTAAL je kratochvílné sdružení rockových muzikantů kolem Vladimíra Motýlka Savce, baskytaristy Visacího Zámku. Díky vytíženosti frontmana je četnost jejich vystoupení omezena a jejich pravidelnost se blíží pravidelnosti náhodných výbuchů muničáku. Nedávné personální změny daly vzniknout rockovému „povér trYju“. Ve složení Savec  - basa, Aleš – kytara a Mr.Crane – bicí se vydali do studia Le Grill v Kutné Hoře, kde natočili pět písniček ze své původní tvorby. O natáčení a nejen o něm jsme si trošku popovídali.
 
MG
(po druhém promlčeném pivu, kdy kapela předstírala dodržování pitného režimu): Nechtějte, abych začal „kdy jste vznikli, jakou muziku hrajete...“
 
Savec: Zadrž! Yamrtaal vznikl v roce 2015, původně jako kapela pro Alenu Állu Sudovou, s níž jsem se potkal v partě The Háro. Začínali jsme tady s Alešem a se Sváťou Šuterou na bicí. Álla tehdy bydlela v Nuslích, tak jsem navrhoval název NU:SLE podle vzoru nu:metal. Álla přišla s tím, že tramvajáci a taxíkáři když jedou do Nuslí, jedou do Jamrtálu. Tak se říká v oblasti pod Nuselákem. Nebyl jsem proti, ale přepsal jsem to do anglického pravopisu, abychom nevypadali jako nějaké country. Začali jsme fungovat. Pak se to nějak zvrtlo. Začal to Sváťa, který byl nezadržitelně vtažen do Německa. A já tak díky tomu zjistil, že kousek ode mě bydlí bubeník, zde přítomný Mr.Crane...
 
Mr.Crane: Jo.
 
Savec: ...tak jsem ho vzali nejdřív na záskok, poněvadž Sváťa se kasal, že bude jezdit.
 
Aleš: Ale moc mu to nešlo, takže jsme se se Savcem rozhodli, že  Mr.Crane bude jednička a se Sváťou si vždycky rádi zahrajem. Začali jsme ho učit repertoár...
 
Savec: A hlavně bouchat jednoduše čtyři. To bys nevěřil, co udělá s bubenickým cítěním hra v revivalu Hendrixe! Teď už jsme ho snad toho komplexu zbavili.
 
(Mr.Crane se potutelně culí a říká něco o frekvencích. MG nerozumí...)
 
Aleš: A potom zazlobila Álla.
 
MG: Jak?
 
Savec: No prostě zazlobila. A byla odejita. A já měl pocit, že jsme zase na začátku. První zkoušku ve třech jsem nějak provyl a těšil se, že bude zase zpěvačka. Leč mí nekritičtí kamarádi mě začali přesvědčovat, abych zpíval já...
 
Mr.Crane: Jo.
 
MG: Ono se prý říká: ženská do kapely – smrt kapely...
 
Mr.Crane: Jasně!
 
Savec
: Taky jsem to slyšel, ale mě bavilo psát texty jako holčička (smích) a navíc s Állou jsme spolu hráli od roku 2011 v The Háru... Takže jsem prodal basový multidefekt, kterým jsem se snažil plnit sound.
 
MG: Proč?
 
Savec: A kdo by to jako ovládal?!! No, a povér trYjo bylo na světě.
  
Aleš: Další veliká změna byla, že jsme vyměnili zkušebnu u hospody za zkušebnu v hospodě, takže nás společná práce baví eště víc a neztrácíme čas s přesunem ze zkušebny na „čtenou“ zkoušku.
 
Savec: Čteme při...

 

Skupina YAMRTAAL je kratochvílné sdružení …

FOTO PRO RADOST
MG: A vaší muziku byste popsali jak?
 
Aleš: No punk!
 
Savec: No je to tvrdý, ale čistej punk to není. My jsme se dohodli, že se zasuneme do škatulky punk'n'roll. A kdoví, jak to je. Prvního května jsme hráli v Modrý Vopici, hráli jsme úplně jasně ze všech nejrychlejc, a přesto to bylo pro někoho furt pomalý!
 
MG: Savec je přezdívka, Mr.Crane taky...
 
Mr.Crane: Já jsem Milan Jeřábek. Pro Američany to bylo nevyslovitelný, tak jsem se jim snažil svoje jméno připodobnit k ptáku jeřábovi. To pro jazykovou bariéru nepochopili, tak jsem zkusil obyčejnej jeřáb...
 
MG: ...a co Aleš?
 
Savec:  Aleš eště nemá přezdívku. Nehrál v Americe.
 
MG: Jak to vlastně mají muzikanti z Yamrtaalu s účinkováním jinde?
 
Savec: Jako s dalším hraním?
 
MG: Ano, říkals něco o Hendrix revivalu...
 
Savec: Je to úplně jednoduchý. Yamrtaal je „obecná“ dvojka pro všechny. Za prvé může hrát pouze a jedině, když Visací Zámek odpočívá. Pak eště nesmí hrát Alešova kapela Paradox a už vůbec se do toho nesmí motat strejda Hendrix.
 
MG: ???
 
Savec: Proto hledáme schopného agenta, který by to unesl psychicky bez újmy a byl schopen domluvit tak 20 koncertů ročně. Zatím si to děláme sami a je to divné...
 
MG: Chápu. Abychom ale nezapomněli na tu nahrávku...
 
Savec: Jo. Pojmenovali jsme jí DYGY Release Volume I. To není pravopisná chyba. Pravopisná chyba je v té události na fb. My rádí v názvech a přirovnáních měníme měkká i za velký Y. Když už jsme Yamrtaal.
 
Aleš: Nahráli jsme pět písniček. Tři starší a dvě úplné novinky. Nahrávali jsme v březnu v Kutné Hoře.
 
Savec: Petr Lebeda z Rybiček 48 tam má svoje Le Grill studio. Já už ho měl vyzkoušené z letošní zimy, kdy jsme tam začali s Visáčema točit další album. Obsluha vzorná, ceny mírné a hlavně ten zvuk! Nádhera. Majitelé této skromné kolekce jistě ocení.

MG: Nechá se někde koupit?
 
Aleš
: Nenechá. Teda fyzicky. Náš kamarád Dan Krob to za pár týdnů pošle do digitální distribuce. Zatím pokud chcete tento náš debut vlastnit na vkusně vypravené flashce, bude muset zajít na  některý z nemnoha našich koncertů. Pak se uvidí.
 
Savec: Třeba hned 15. května do pražského klubu Vagon. Tam tohle dílo taky slavnostně pokřtíme. Jako hosty jsme si pozvali Dead Daniels. Jsou to kamarádi a jejich účast napovídá, čím budeme křtít. Upekli jsme to s Tomem Wheelerem, když jsme se neplánovaně sešli na debužírování sushi, což jest typická rockerská volnočasová aktivita leaderů kapel, co budou hrát 15.května ve Vagonu.
 
MG: Proč flashka?
 
Savec: Tak za prvé: poslali jsme to do úzkého a máme to na černém nosiči (muzikanti porozumí). Prostě to bylo nejrychlejší. A navíc, pokud by se to snad někomu nelíbílo, což vylučuji, jelikož vzhledem ke způsobu distibuce by se náš odpůrce k nosiči neměl dostat, může obsah beztrestně vymazat a bude mít gigový datový nosič. Možná se mu podaří smazat i to logo, kterým je opatřen... Ale to už by byl vrchol ignorance. Nebo nenažranosti. Považte sami: jít na koncert někoho, kdo vás nebaví, jen proto, že dostanete falsh-disk?
 
MG:
Je ještě něco, na co bych se vás měl zeptat?
 
Savec
: Těžko říct, jsme zcela vyčerpáni...
 
Mr.Crane: Není.
 
MG:
Ještě mě napadlo, co rychlá anketa? Odpovídejte jen ano/ne...
 
Savec: Ano
 
Aleš: Ne.
 
MG: Aha. Tak díky za váš čas, ať se daří a na zdraví!
 
Yamrtaal (skoro synchronně): Taky tak!
 
___________________________________________________________________
 
 
 
 
 
Internety:
yamrtaal.cz
Bandzone
Facebook
 
Kontakt: Vladimír Šťástka, 777175105, vlada@stastka.eu

MG: Nechá se někde koupit?
	 
	Aleš: …

KOMPLEXNÍ ŘEŠENÍ

autor:text:     Petr ČernohorskýDalší rozhovory

Exkluzivní rozhovor s Bernardem Greene - B.G. the Prince of Rap! B.G. The Prince of Rap nám ochotně odpověděl na otázky ze soukromí, tak i z uměleckého života. Rozhovor s Vladimírem Šťástkou alias Vladimír Motýlek Savec baskytarista, skladatel, textař, Visací zámek, Yamrtaal. Rozhovor se Sannie Carlson - eurodance pop zpěvačkou z 90. let - Whigfield! Ochotně nám odpověděla na otázky ze soukromí a o jejím nejnovějším singlu SUGA! Dali jsme svý existenci řád i v tomhle neřádu Mizerný den mi skřípl hlavu. Šel jsem ven projít se v davu, aspoň na chvíli nebýt sám…..To jsou slova jednoho z mnoha hitů kapely Mňága a Žďorp a v těchto slovech se zračí situace dnešních dnů. Když jsem loni v listopadu jela do Kolína na koncert Mňágy v rámci turné k albu Třecí Plochy netušila jsem, že to bude na dlouhou dobu jeden z mých posledních koncertů. Letošní rok měl být jako každý jiný – jarní halové koncerty následované letními festivaly, které by se postupně přesunuli na podzim zpátky do hal. Nic z toho se, ale nestalo a situace ve světě zapříčinila, že koncerty byly rušeny či přesouvány. Zpěvačka Giudi při celorepublikovém stavu nouze Jak řeší situaci Jitka Martiriggiano, zpěvačka koketující s módou, která vystupuje pod jménem Giudi? Co říká na to, že se její singly objevují v pravidelných rotacích na zahraničních rádiových stanicích? Josef Kašpar (hudebník, výtvarník, ředitel CKM Písek, pořadatel OAMF Přeštěnice, ...) Jak jeho ovlivnila současná nouzová situace v naší republice a jaký dopad měl nouzový stav na jeho život, fungování, projekty, práci i rodinu. Michal Novák (hudebník, mentor, vizionář, zakladatel Bandzone, ...) Shrnout, co vše toto jméno ve světě hudby znamená je v pár řádcích nemožné. Kdo ho nezná neuvěří, kdo ho zná, dokáže si představit, že tato nelehká nouzová situace musela jeho samotného a jeho projekty tvrdě zasáhnout. Více o tom už on sám.
Partneři portálu
Rock Rádio ATTACKER of music Příbram.cz Dobříšsko Aktuálně
2016 ....... 2020 © musicgate.cz
webdesign | websystem | KAO.cz