ČLÁNKY SOUTĚŽE
Kontakty (tým) Reklama Pro média

11. Velký taneční večer 11. dubna 2017   (06:23)Ondřej Havelka a jeho Melody Makers

11. Velký taneční večer

Petr Černohorský


Den šel spát a nastala noc černá,
osmý duben 2017 léta páně.
Vítá mě stále obdivovaná pražská Lucerna,
vracíme se do dob kdy muž nabízel ženě  rámě.
Foyer plni se ladys and gendtlmeny,
elegance je všude nadmíru a dostatek.
Vždyť napovídají krásný večer i Lucerny stěny,
hraje Ondřej Havelka a Melody Makers a to je swingu svátek.
Parket už je plný a tančírna může začít pánové a dámy,
chlebíčky, víno atmosféra velká.
Tančete, swingujte, bavte se s námi.
Nastupuje na pódium Melody Markers a Ondřej Havelka.
A jak to bylo dál? Tančil celý sál.
 

Den šel spát a nastala noc černá,
osmý duben …

Zde je místo i pro Vaší reklamu.

Cbanner (1)   (900 x 150px)
Ahoj,
jmenuji se Petr a jsem fotografem a reportérem jednoho českého plátku zvaný Musicgate.cz.
Redakce mě vyslala zdokumentovat jedenáctou tančírnu ve velkém sále Lucerny v Praze. Respekt před tímto kulturním zařízením je obrovský. Je to už legenda. Legendární velký sál!!!
Dokončení tohoto komplexu se stalo pro pražský život kulturním a společenským přínosem nebývalého významu. Vždyť v prostorách paláce sídlil rodící se český rozhlas a později i film. Byl zde poprvé u nás uveden zvukový kinematograf. V prostorách bývalého kabaretu, nyní Lucerna baru, hrály i takové osobnosti jako Vlasta Burian, Karel Hašler či Voskovec s Werichem. Ve víceúčelovém sále byly pořádány plesy, koncerty, politické schůze a sportovní akce. Bylo v něm možno vidět G. Frištenského i J. Kubelíka, J. Bakerovou i Emu Destinovou, M. Chevaliera a L. Armstronga. Palác Lucerna po svém dokončení zůstal v majetku rodiny Havlů spolu s později vybudovaným zařízením a ateliéry na Barrandově. Poslední velká přestavba byla v Lucerně podniknuta v letech 1936-1939. Po 2. světové válce byla na Lucernu uvalena národní správa a r. 1952 byla znárodněna. Od té doby stavba chátrala tak, že r. 1988 byl konstatován katastrofální stav inženýrských sítí, fasády i celé konstrukce zastřešení pasáže. R. 1991 byla Lucerna vrácena do majetku rodiny Havlů a od té doby probíhají postupné rekonstrukční práce. Palác, který byl na pokraji zkázy, ožívá.
 

Ahoj,
jmenuji se Petr a jsem fotografem a …
Ale k dění onoho dne 8. dubna léta páně 2017.
Svým vozem jsem dojel skoro až k onomu paláci. Vzal jsem si fotoaparáty a pomalu jsem procházel pasáží Lucerna až k hlavnímu vstupu. Kráčel jsem tou krásně osvícenou pasáží Lucerny, kde již netrpěliví tancechtiví návštěvníci svým úsměvem dávali najevo, že tento večer bude úplně jiný než ty, které jsem dosud prožil. Vrátíme se zpátky do dob, kdy lidé chodívali častěji do biografů, na nedělní procházky chodívala celá rodina a fanouškové pražských S se hrdě hlásili ke svým barvám. Pánové se na ulici zdravili smeknutím klobouku a paraplíčko bylo součástí výbavy každé dámy. Ale nás zajímá hudba a té vládl swing. Tento večer se v Lucerně měl představit Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Po schodech jsem sešel až k sálu. Na parketu se někteří tanečníci už zahřívali na pozdější ples a své partnerky vyzvali  do kola. Dámy byly oděny většinou v šatech, ale mohli jsme zahlédnout třeba také letecké uniformy z první republiky. Převládaly účesy vlnité a krk většinou zdobil nějaký ten krásný blýskavý šperk. U pánů čepky či klobouky, fraky a saka. Sál se pomalu zaplnil. Na stolech převládalo bílé víno, na mísách chlebíčky a brambůrky.  Na podium přišel Ondřej Havelka a jeho Melody Markers.
Orchestr Melody Makers tvoří 15 hudebníků:
14 instrumentalistů a 1 sólista: Juraj Bartoš - trubka, kapelník, Michal Krása - trubka, Jiří Patócs – trubka, Michal Plecitý – trombon,  Petr Tichý - kytara, Jiří Pípa Novák - jazz-band, Miroslav Lacko – piano, Petr Vlášek – kontrabas, Pavel Jordánek - altsaxofon, klarinet, Martin Tříska - altsaxofon, klarinet, Jan Tříska - tenorsaxofon, klarinet, Martin Zbrožek – housle, Jiří Sládek - housle, Bedřich Šmarda - tenorsaxofon, barytonsaxofon, bassaxofon, klarinet.
Pestrý repertoir zahrnuje atraktivní skladby širokého žánrového spektra, sweet and hot, od hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových big-bandů. Vitální jazzový výraz interpretů je umocňován smyslem pro show, nadhledem a humorem. Strhující hra orchestru je korunována výkony sólistů, především pak uměleckého ředitele bandu - zpěváka, speakera a tanečníka Ondřeje Havelky.
 

Ale k dění onoho dne 8. dubna léta páně …
Tančírna za obrovského potlesku začala. Tanečníci chytli své partnerky a už je proháněli po sále. Chtělo se mi také tančit. Procházel jsem se uličkami Lucerny a fotografoval děj večera. Najednou jsem spatřil dívku. Seděla jen tak, nohu přes nohu.

Tančírna za obrovského potlesku začala. …
. Na sobě měla šaty tmavé a zlatavé barvy, vlasy načesané s vlnkami a na hlavě zlatavou čelenku, přes ramena měla přehozené černé boa a rty rudé do srdíčka, na rukou měla krajkové rukavice a ve vlasech černé pírko. Střetli jsme se pohledem. Ano, to musí být moje tanečnice pro dnešní večer. Ostýchavě jsem ji oslovil: ,,Mohu si přisednout, slečno?“  Pokývala hlavou na souhlas. Na rtech se jí objevil usměv.  ,,Dobrý večer, slečno, mé jméno je Petr.“ Podal jsem jí ruku. ,,Ála jmeno mé.“, odpověděla a také mi podala na pozdrav ruku, kterou jsem jemně políbil. ,,Smím prosit?“, padla má otázka.  Povstala a já jí nabídnul své rámě. Pomalu jsme kráčeli až na parket.

. Na sobě měla šaty tmavé a zlatavé barvy, …
Mezitím vystřídala Ondřeje na podiu zpěvačka, kterou představil jako miss Rosie. Začali jsme tančit. Swing rock mi celkem šel. Koukal jsem se okolo sebe, abych pochytil od přítomných pánů nějaké ty taneční kroky, Ála byla rozená tanečnice a bylo znatelné, že tanec miluje. Krok za krokem, úklon, skok a hop. Tomu se říká pravý tanec. Swing mě prostě baví! Rossie odešla a Ondřej si pozval na podium Vojtěcha Havelku. Step by step, krásně jim to stepovalo a ten zpěv! Pozvali si k mikrofonu houslistu a zpívali trojhlasně. Přišla malá přestávka na občerstvení. ,,Co Vám mohu donést, slečno Álo?“  ,,Dvojku bílého vína a tři deci sody.“
,,Pikolíku, prosím dvojku bílého a třetinku sody pro dámu a pro mě černou kávu s mlékem a také třetinku sody.“

 

Mezitím vystřídala Ondřeje na podiu zpěvačka, …
V pauze, kdy se na podiu nic nedělo, se na sále vyučoval tanec "Swing", který je rodinou tanců vyvinutých souběžně se swingovou hudbou ve 20., 30. a 40. letech 20. století, nejstarší formy jsou však starší. Nejznámějším swingovým tancem je lindy hop, populární párový tanec vzešlý z Harlemu, který se tancuje dodnes. Většina swingových tanců má své kořeny v afroamerických komunitách, některé však vzešly z jiných kulturních tradic.
Mimo Spojené státy se swing používá všeobecně pro všechny tance swingové éry: lindy hop, charleston, shag a balbou. Tato skupina je často ještě rozšířena o West Coast Swing, East Coast Swing, Hand Dancing, jive, rock and roll, moderní jive a další tance vyvinuté ve 40. letech a později. V Evropě se často díky tradici počítají mezi swingové tance i soutěžní boogie woogie a rock'n'roll.
 

V pauze, kdy se na podiu nic nedělo, se …
Učený z nebe nespadl, a tak jsem poprosil Álu, zda by mě doprovodila na parket se přiučit nějakému tomu kroku. Tančili jsme swing rock. Po pauze, kdy jsem byl všech parketů král, nastoupil na podium znovu Melody Makers. ,,Jen pro ten dnešní den...“, zpíval jsem si s Ondřejem už tak známou písničku. Dalším hostem večera byla Věra Gondolánová alias bílá vločka, která zazpívala písničky Summertime a Takin' A Chance. Večer dostal nečekaný spád. Tančili jsme, povídali jsem si, usrkávali jsme nápoje. Celý sál tančil. ,,Pane Petře, doprovodíte mě na poslední tramvaj?“ Hodiny dnešního večera se blížily ke konci. Šli jsme do šatny, kde jsem vyzvednul slečně Ále kabát a pomohl jí se obléct. Rozloučila se s kamarádkami, se kterými přišla na dnešní tančírnu.

Prošli jsme pasáží a čekali na poslední tramvaj. Nastoupila, otočila se a poslala mi polibek.

Učený z nebe nespadl, a tak jsem poprosil …
,,Tak zas někdy příště, pane Petře, třeba na koncertu Malody Makers“. Jelikož jsme ten večer byli v třicátých letech, mobilní telefony prostě nebyly, takže jsme si nemohli vyměnit telefonní číslo. Vrátil jsem se zpátky k Lucerně, nedaleko jsem měl zaparkovaný vůz.
„Tak třeba zas za rok.“, slibuji Lucerny zdím. „Ale psssst!!! Teď zavřete oči, odcházím.“

,,Tak zas někdy příště, pane Petře, třeba na …

Zde je místo i pro Vaší reklamu.

Cbanner (2)   (900 x 150px)


Petr Černohorský 62 fotografií v galerii


autoři:text:     Petr Černohorský
foto:     Petr ČernohorskýDalší fotoreportáže

VELIKONOČNÍ SETKÁNÍ HUDBY A NADĚJE online živý stream koncert mistra houslí a slova JAROSLAVA SVĚCENÉHO a jeho hostů Pawnshop zakončili kariéru v domácím Junior klubu, podpořeni the.switch Páteční večer 2.10 2020 se nesl v duchu loučení. Zpěvák Frank, z hardcoreových Pawnshop odchází a kapela se rozhodla po patnácti letech ukončit činnost. To si i v této nepříliš dobré době pro koncerty zasloužilo poslední rozloučení. Hard rockový večírek s Mentolem v Blue Baru Zbiroh Akce s názvem Hard & Heavy Night ve Zbirohu slibovala původně dvě formace tohoto stylu. Bohužel, ze zdravotních důvodů nedorazil v sobotu 3.10.2020 berounský Bulldog a navíc se ze soupisky stochovského Mentolu omluvil kmenový zpěvák Standa Lackun. Přesto se párty vydařila – o zpěv se jako náhradník postaral kytarista Roman Zubatý a koncert se tak mohl bez dalších problémů uskutečnit. Heavy metalový koncert severočeské skupiny Krleš přilákal početné fanoušky Každý rok se na prknech berounského RC Prdel ukáže energická heavymetalovka Krleš. Letos, ze všeobecně známých důvodů, se jarní koncert přesunul na podzimní termín 2.10.2020 a to těsně před avizovanou druhou coronavirovou pauzou. Vše naštěstí vyšlo a publikum si tak mohlo užít nabroušené představení sympatické party, která se do Berouna velice ráda vrací. Z pátého kola Múzy 2020 postoupili dva finalisté Ve čtvrtek 1.10.2020 proběhlo v Divadle Pod lampou již 5. základní kolo nejstarší výběrové soutěže v ČR. Na pódiu se představil multižánrový koktejl od rocku po dixieland a hosté si tak mohli užít jeden z posledních živých koncertů před další covid pauzou. Už se nechcem nikdy vracet, když nám bylo mizerně. Kapela Lucie rozezpívala pražské Výstaviště a zakončila akci PRAHA ZÁŘÍ Praha, 28. září 2020 - Konec multikulturní akce Praha Září oslavili diváci s legendární kapelou Lucie, která vystoupila v pondělí 28. září na Křižíkově fontáně na Výstavišti Praha.Koncert kapely Lucie se kvůli opatřením uskutečnil pouze pro 2000 diváků ve dvou sektorech po 1000 lidech. Kapela zahrála celkem 22 písní – včetně těch nejznámějších, ale představila i nové písně z alba EvoLucie. Smělý plán zorganizovat třítýdenní akci se tak nakonec vyplnil a to i přes náhlá vládní opatření. Unikátní akce, která vznikla spojením desítek organizací, festivalů a stovek umělců, rozzářila září a navrátila české živé kulturní scéně naději na lepší časy. Akci si nenechaly ujít tisíce návštěvníků. Volduchy – punkový benefiční festival pro Tobíka Sobotní odpoledne, potažmo večer 26.9.2020, se stal v KD Volduchy centrem hudebního dění v širokém okolí. V prostorném kulturáku tu nýřanští Vyvrhells v čele s kapelou S.A.S. a Migesem uspořádali za nezištné podpory provozovatele hostince punkový festival, jehož výtěžek byl ještě večer předaný tatínkovi nemocného Tobíka. Na pódiu se vystřídalo osm skupin, které se pro tento večer vzdaly honoráře a naopak, ještě ze svého přidaly na dobročinnou sbírku!
Zde je místo
i pro Vaší reklamu.

Hlavní banner
(180 x 450px)
Partneři portálu
Rock Rádio ATTACKER of music Příbram.cz Dobříšsko Aktuálně Hogofogo
2016 ....... 2021 © musicgate.cz
webdesign | websystem | KAO.cz