ČLÁNKY SOUTĚŽE
Kontakty (tým) Reklama Pro média

První koncert a následný Rozhovor s kapelou Utíkej ! 16. března 2020   (09:06)Kapela vznikla v létě 2019. Osud svedl dohromady lidi, kteří za sebou mají různé hudební formace a posbírali zkušenosti z podií a kapelního života. Hudební styl není nikterak vymezený, ačkoli ho označuje sama kapela jako punk-rock, který je jim nejblíže. Čekat od nich můžete punkovej nářez, i klidnější melodie. Jak sami říkají: "Rádi bychom prostřednictvím našich rýmů předali cokoli, komukoli.!"

První koncert a následný Rozhovor s kapelou Utíkej !

První koncert kapely Utíkej – recenze

Poslední lednová sobota v Táboře patřila akci s názvem Čínský nový rok. Ta proběhla na Střelnici, což je jedno z tradičních míst, kde můžete čas od času navštívit velmi zajímavé koncerty. Nepřinesla jen „nový rok", ale hlavně i nový rock, vlastně punk-rock, a to od nové táborské kapely s velmi akčním názvem Utíkej!, která absolvovala svoji oficiální premiéru právě v rámci této akce.
Očekávaní nováčkové táborské scény měli odstartovat svůj set ve 20 hodin. Proto jsem docela utíkal, abych Utíkej! stihl od začátku – tedy od zvukovky –, protože na zvukové zkoušce se mnohdy pozná kvalita kapely, stejně jako třeba na předkrmu se pozná kvalita kuchaře. Stihl jsem to akorát, abych slyšel první tóny.
Okolo 20. hodiny se malý sál Střelnice naplnil publikem a očekáváním. Asi o pět minut později začala hudební smršť odstartovaná velmi propracovaným a melodickým intrem, které znělo skoro jako od britských The Toy Dolls. Poté následovalo několik úderných písní s českými texty a zpěvnými melodiemi. To vše doplněno velmi dobře zapamatovatelnými a chytlavými refrény, které si člověk zpívá ještě několik dní poté. Osobně mohu říci, že mě kapela Utíkej! zaujala jakožto nový objev, který rozhodně může rozsvítit místní rockovou a punkovou scénu. Je to ale teprve začátek. Mají před sebou velký kus cesty, ale věřím, že si s rozjezdem poradí. Soudím tak i vzhledem k muzikantské minulosti některých členů, například zpěvačky Niny a kytaristy Vaška, kteří si už prošli několika známými kapelami, což je slyšet z jejich hudebního projevu a vidět při jejich pódiové prezentaci. Tato show strhla mnoho návštěvníků, včetně mě. Před pódiem se všichni vlnili v rytmu a prozpěvovali si některé refrény, co se jim už během těch pár minut stačily zarýt pod kůži. Celý dojem z produkce může do značné míry ovlivnit zvuk, což závisí na přístupu a schopnostech zvukaře. Malinko jsem se obával, že v těchto prostorách nebude zvuk moc dobrý, ale překvapení přišlo i z této strany. Textům bylo dobře rozumět – to mohu dobře posoudit, protože skladby jsem neznal, snad kromě dvou, navíc ještě z doby, kdy měly o dost jinou aranž. Nástrojové linky byly též čitelné, a zde musím ocenit i zvuk bicích.
Vystoupení trvalo asi čtyřicet minut. Energie vydržela celou dobu, sypalo to bez velkých průtahů a prodlev. A jestliže šlo o první koncert, tak smekám klobouk, čepici a třeba i kšiltovku. Vše bylo perfektně sehrané a celkový sound kapely působil velmi kompaktně. Hned jsem se ptal, kdy budou zase hrát, protože tenhle hudební zážitek bych si rád brzy zopakoval. Podle mého názoru mají  Utíkej! co říci, a to nejen na táborské hudební scéně. Prostě to chtělo zase nějakou melodickou punk rockovou kapelu, která má svůj styl, nový zvuk, ale přitom není zatížena současnými "punk popovými klišé". Momentálně pracují na nových nahrávkách, které už asi brzo budete mít možnost poslechnout. Tak až uvidíte, že někde tahle pětičlenná partička zase hraje, neváhejte a utíkejte tam! Stojí to za to.


FOTO PRO RADOST
 Po Koncertě jsme si s kapelou trošku povídali.1.Kdo v kapele vlastně působí? Představte nám trochu Vaši partu..

M: Upřímně ani já netuším, jak se mohla dát dohromady parta takhle rozlišnejch lidí, ale asi
prostě hudba. :D Takže v podstatě zakládající členové jsou Nina (zpěv) a Vašek (sólová kytara). Ty
spolu před touhle kapelou už hráli, a potom, co právě to předešlé seskupení končilo, chtěli dát
dohromady novou kapelu s trochu jiným zaměřením. Tak Nina rozhodila sítě a sehnala zbytek nás tří
dohromady přes známé a další muzikanty. Věkové rozpětí je v rozmezí osmi let, jsme v kapele
studenti i zaměstnaní, každý máme jiné záliby, ale krásně nás dohromady spojila hudba. Abych to
tedy shrnul: Nina (zpěv), Vašek (sólová kytara), Jakoubek (bicí), Marťas (basa), Mates (rytmická
kytara).


2.Utíkej! – jak jste došli k tomuto názvu? Byly i jiné návrhy?

M: Samozřejmě byly i jiné návrhy, dávali jsme si s názvem docela načas.
Finálně jsme se shodli na Utíkej! asi až při třetí/čtvrté společné zkoušce, když jsme si řekli, že do toho
teda půjdeme. Jeden z úplně prvních nápadů byl Volnej Průběh, ale nakonec jsme náhodou zjistili, že
tak už se jmenovala jedna kapela našeho bubeníka Jakoubka. Další favorit byl název Face to Face.
Tam jsme ale po průzkumu zjistili, že se tak jmenuje jedna starší punková kapela z Californie, a navíc,
proč bysme měli anglický název, když máme české texty. Následně padalo dost českých názvů jako
Aven, Druhá Tvář a nakonec i Utíkej! Shodli jsme se, že chceme jednoslovný úderný název. Všimli
jsme si, že vzhledem k tomu, jak jsme parta docela odlišných lidí, náš název k tomu taky začal
směřovat. Utíkej! tak vlastně podporuje to, aby si každý, stejně jako my, našel něco, za čím může
utíkat, když je to potřeba. A úplně nejlepší by bylo, kdyby to byly naše koncerty. :D

3.Jak a kde probíhalo Vaše první nahrávání a kde a kdy si nahrávky budeme moci poslechnout?

N: Nahrávky jsou v tuto chvíli hotové. Nahrávání nám zaštítil Martin Mareda s producentskou pomocí Štěpána Bartoše (Náhodný Výběr), který naše songy pozvedl na vyšší level. A za to jsme moc vděční. Nahrávání jako takové jsme rozdělili na dva nahrávací dny, nástroje a zpěvy. Těšit se můžete na songy Nadějná, Udržitelná a Strastiplná, ke kterým plánujeme točit i videoklipy – na Nadějnou jsme klip zveřejnili v neděli 15. 3. (Odkaz zde: https://www.youtube.com/watch?v=y3Tx4rzQMQU) Na dalších dvou videoklipech už začínáme pomalu také pracovat a postupně je mezi vás v nejbližším časovém období vypustíme!

4. Co byste řekli o hudebním stylu, jaký hrajete? Ke komu byste se stylově přirovnali?

V: Říkáme pro zjednodušení, že hrajeme punk-rock, ale nemáme příliš rádi tohle škatulkování (Mates:
O tom mimo jiné i jeden z nás píše bakalářku :D). V kapele posloucháme každý docela rozdílný styl
hudby, což prospívá rozmanitosti tvorby. Nebojíme se experimentovat a děláme hudbu, jak nás baví ajak se nám líbí, nezávisle na žánru, proto v naší tvorbě kromě rockových nářezů najdete třeba i
pomalou folkovou baladu.Neradi bychom se přirovnávali k nějakým kapelám a vlastně sami ani nevíme, ke komu bychom sepřirovnali, to už je spíš na našich posluchačích, aby si o nás udělali obrázek. Kapely, co jsou námblízké a co nás inspirují jsou z českých například: Znouzectnost, Už jsme doma či Wohnout, zezahraničních kupříkladu Pearl Jam, Foofighters, Green Day, Sum 41 a mnoho mnoho dalších.

5. Jaké jsou Vaše kapelní plány? Máte nějakou hromadnou kapelní vizi?

J:Můj kamarád Rej, se kterým jsem dříve hrál, na podobné otázky vždycky odpověděl: “O2 Arena!” :D
Já jsem trochu střízlivější, hrajeme spolu teprve necelý rok, takže asi je dost předčasné se tady
rozepisovat o nějakých velkolepých cílech a vizích, nicméně máme na jaro a léto naplánovaných
několik pěkných koncertů na které se dost těšíme. Neustále pracujeme na nových skladbách, které
bychom rádi brzy zařadili do playlistu, aby je naši posluchači mohli slyšet naživo a poté bychom je
chtěli nahrát.
 
Děkujeme za rozhovor  držíme mladé kapele palce a ať jim to hraje.
 
 

 Po Koncertě jsme si s kapelou trošku …

FOTO PRO RADOST

autoři:text:     Petr Černohorský, Radek Bahňák HrochDalší články žánrů Punk (rock), Rock

Vlčtejnské podhradí přijede rozbourat metalový Arakain Velká událost pro fanoušky ostré muziky nastane v pátek 17.7.2020 úderem 20. hodiny. Na Vlčtejně u Blovic bude odstartován výživný koncert, kde se jako host představí plzeňský Paradox. Poté již vypukne metalové peklo s nabroušeným pražským Arakainem. Chebské Plektrum v Řesanicích nezklamalo! Malebná víska Řesanice u Kasejovic pohostila na letním parketu v srdci obce hardrockovou kapelu Plektrum. Každoroční akce tu má hluboko zapuštěné kořeny podpořené fanoušky napříč generacemi a páteční večer 3.7.2020 nebyl výjimkou. Plzeňský Katr předvedl na nepomucké Malé scéně skvělý výkon V rámci šňůry letních kulturních akcí, podporovaných městem Nepomuk, zahrál na nádvoří Městského muzea 3.7.2020 hard rockový Katr. Zarabanda a jeji pád ZARABANDA Rockabilly Riders Music Pub Harlej, Septic People a Zastodeset odpálili první koncert Pekelnýho léta a podmanili si Holýšov! Pořadatelé Pekelného ostrova nemeškali a přichystali pro fanoušky projekt Pekelný léto, který je nabitý skvělou muzikou. O start Pekelnýho léta se postarali živlové ze skupin Harlej, Septic People a Zastodeset. Idio & Idio a nedělní párty Napříč koncerty Idio & Idio Léto v Prazdroji 2020 chystá 9 koncertů tuzemských rockových kapel, 4 filmové projekce a nespočet pohodových chvilek Letošní pivovarské léto potrvá od 2. července až do 28. srpna a nabídne všechno, co patří ke správné prázdninové idyle: letní kino s domácími i světovými filmovými hity, živou muziku pod hvězdnou oblohou, orosené pivo, chladivé nealko i grilované speciality.

Další rozhovory

Rozhovor s Vladimírem Šťástkou alias Vladimír Motýlek Savec baskytarista, skladatel, textař, Visací zámek, Yamrtaal. Rozhovor se Sannie Carlson - eurodance pop zpěvačkou z 90. let - Whigfield! Ochotně nám odpověděla na otázky ze soukromí a o jejím nejnovějším singlu SUGA! Dali jsme svý existenci řád i v tomhle neřádu Mizerný den mi skřípl hlavu. Šel jsem ven projít se v davu, aspoň na chvíli nebýt sám…..To jsou slova jednoho z mnoha hitů kapely Mňága a Žďorp a v těchto slovech se zračí situace dnešních dnů. Když jsem loni v listopadu jela do Kolína na koncert Mňágy v rámci turné k albu Třecí Plochy netušila jsem, že to bude na dlouhou dobu jeden z mých posledních koncertů. Letošní rok měl být jako každý jiný – jarní halové koncerty následované letními festivaly, které by se postupně přesunuli na podzim zpátky do hal. Nic z toho se, ale nestalo a situace ve světě zapříčinila, že koncerty byly rušeny či přesouvány. Zpěvačka Giudi při celorepublikovém stavu nouze Jak řeší situaci Jitka Martiriggiano, zpěvačka koketující s módou, která vystupuje pod jménem Giudi? Co říká na to, že se její singly objevují v pravidelných rotacích na zahraničních rádiových stanicích? Josef Kašpar (hudebník, výtvarník, ředitel CKM Písek, pořadatel OAMF Přeštěnice, ...) Jak jeho ovlivnila současná nouzová situace v naší republice a jaký dopad měl nouzový stav na jeho život, fungování, projekty, práci i rodinu. Michal Novák (hudebník, mentor, vizionář, zakladatel Bandzone, ...) Shrnout, co vše toto jméno ve světě hudby znamená je v pár řádcích nemožné. Kdo ho nezná neuvěří, kdo ho zná, dokáže si představit, že tato nelehká nouzová situace musela jeho samotného a jeho projekty tvrdě zasáhnout. Více o tom už on sám. I na Horizont dopadla opatření nouzového stavu a zákazu veřejných vystoupení Mladá nadějná luhačovická kapela Horizont musela zrušit většinu akcí, vystupuje však pro své fanoušky on-line. Finanční priority kapely museli odsunout, ale sami si brigády zatím nehledají. Co dělají a jak tráví volný čas?
Partneři portálu
Rock Rádio ATTACKER of music Příbram.cz Dobříšsko Aktuálně
2016 ....... 2020 © musicgate.cz
webdesign | websystem | KAO.cz