ČLÁNKY SOUTĚŽE
Kontakty (tým) Reklama Pro média

ROZHOVOR: Na zvěřině v Karviné s Jindrou Polákem 17. února 2024   (15:22)Zajímavosti o kapele Jelen

ROZHOVOR: Na zvěřině v Karviné s Jindrou Polákem

Kapela Jelen má v současné době 8 členů, ale začínali pouze ve třech členech, kteří měli stejnou představu o tom, jak by písničky měly znít. Hrají převážně ve stylech folk, country a blues s výraznými melodiemi s poetickými texty. 

V roce 2014 obdrželi cenu Anděl za Objev roku a v roce 2016 za Skupinu roku. Vydali celkem 7 alb, v současné době mají nové album Všechno bude dobrý. Název alba vystihuje vše, o čem vlastně kapela Jelen vlastně je. 

Jelen má na kontě již šest studiových alb s hity jako Magdaléna, Tančíme spolu, nebo Zůstaň ještě jednu noc z doposud posledního alba Věci a sny.

Jindra Polák je nevyšší člen, sympatický zpěvák frontman a zakládající člen kapely Jelen. 

Tohoto frontmana jsem měla čest potkat na vystoupení v Karviné a domluvili jsme se na rozhovoru, který Vám teď přináším. 


KOMPLEXNÍ ŘEŠENÍ
Dobrý den, pane Poláku. 
Hned na úvod se chci zeptat, jaké to pro Vás bylo vyprodat v minulém roce pražskou O2 arénu a zpívat pro 16 tisíc lidí, kteří přišli za Vámi na koncert? 

Pro nás to byl samozřejmě obrovský zážitek. Právě ten fakt, že vyběhnete na podium a přivítá vás šestnáct tisíc přátel, díky kterým jste se během krátkých deseti let dostali právě do té legendární haly byl pro mě do poslední chvíle prakticky neuvěřitelný. Na emoce, které vás v tu chvíli pohltí, vás nikdo nepřipraví. Čekal jsem, že to bude adrenalin, že to bude velké, ale rozhodně jsem nečekal tu obrovskou vlnu dojetí, která mě zalila. Celou první písničku jsem bojoval s knedlíkem v krku a slzami, které se mi draly do očí. Bylo to ohromně emocionální, ale o to víc jsme si to samozřejmě užili a podle reakcí to vypadá, že naši fanoušci také.

Jaký je Váš vztah k textům Vašich písní a jaké téma považujete za nejdůležitější ve Vaší tvorbě?

Texty našich písní jsou z 90% moje práce, takže je vnímám jako svoje děti. Když se mě občas někdo zeptá, který mám nejradši, vůbec nedokážu odpovědět. A nevyhýbáme se žádným zásadním životním tématům - lásce, zradě, nevěře, rodičovství, touze, nenávisti, ztrátě... dokonce ani smrti. Kdysi o nás jeden novinář napsal, že zpíváme vesele o smutných věcech. To se mi moc líbilo.
 

Jindra Polák - frontman kapely Jelen
Máte nějaký vtipný příběh, nebo zážitek z turné se skupinou Jelen, na který rád vzpomínáte?

Asi pro všechny z nás bude už navždycky nezapomenutelné naše turné ke druhé desce Vlčí srdce, na které s námi jako předkapela jel náš kamarád David Stypka se svojí kapelou Bandjeez. Byla tam úžasná atmosféra, ohromně přátelská, veselá a kreativní. David byl úžasný člověk a jeho nečekaný odchod před třemi lety nás všechny hluboce zasáhnul. Těšili jsme se, že si to společné turné jednou zopakujeme a já pořád nemůžu uvěřit tomu, že už se to nikdy nestane. 

Můžete nám prozradit něco o Vašem vlastním hudebním vkusu a jeho vlivu na Vaši tvorbu?

Já osobně poslouchám spoustu muziky a nejsem ani žánrově nějak zásadně vyhraněný. Na kytaru jsem začal hrát v patnácti, kdy jsem poslouchal převážně hard rock a heavy metal. Inspirovala mě k tomu moje oblíbená kapela Kiss. Když pak vydali svoje unplugged album, objevil jsem akustickou muziku a postupně se propracovával ke kořenům písničkářství, přes Led Zeppelin a Neila Younga, Bruce Springsteena, staré bluesmany až k dřevní country - třeba Johnny Cashovi, nebo Hanku Williamsovi. Dodnes si rád poslechnu všechno možné. Hodně mě baví sledovat a objevovat americkou a britskou nezávislou scénu. Aktuálně mě baví třeba Brothers Osborne, Brandi Carlile, nebo kanadské duo Whitehorse. V naší muzice se míchají vlivy všeho možného. I díky tomu, kolik nás je a jaký máme věkový rozptyl je ta inspirační základna hodně široká a to je podle mě skvělé. Spojujícím prvkem ale pořád zůstává pokora k hudebním kořenům, ze kterých všichni pocházíme.

Jindra Polák - frontman kapely Jelen
Jak vznikla myšlenka na spolupráci s Terezou Balonovou, se kterou jste vystupovali v Karviné a co Vás k ní přivedlo? Proč zrovna Tereza Balonová? 

Terezu jsme objevili před nějakými zhruba pěti lety, kdy jsme vystupovali na Portě v Řevnicích. Šli jsme se tenkrát po koncertě podívat, co je nového mezi mladými písničkáři a narazili na tuhle sedmnáctiletou holku s kytarou a looperem, která zpívala jak dospělá, zkušená ženská a celý zhypnotizovaný amfiteátr jí zobal z ruky. Hned nás nadchla a rozhodli jsme se jí pozvat jako předskokanku na naše turné. Nakonec zůstala u stejného labelu jako my a aktuálně vydala druhou, skvělou desku. S námi původně pravidelně hostovala naše dlouholetá kamarádka a dnes už neodmyslitelná členka jeleního stáda, Kateřina Marie Tichá. Jelikož se ale Kátě rozjíždí její vlastní hudební kariéra, letos jí vyšlo druhé album Plamen a má spoustu vlastních koncertů, potřebovali jsme někoho, kdo se bude moct s Káťou střídat a Terka byla jasná volba. 

Existuje nějaká konkrétní píseň nebo projekt, na který jste s Terezou pracovali a na který jste zvlášť hrdí?

Já myslím, že nejvíc hrdí jsme na Terezu samotnou. Udělala obrovský kus práce a lidsky i umělecky přímo roste před očima. Její písničky jsou čím dál lepší a její koncerty s novou kapelou jsou plné energie, což ukázali už jako naše předkapela v O2 Areně. Třináctého května bude mít svůj zatím největší samostatný koncert v pražském Lucerna Music Baru, na to se ohromně těším, určitě si ho nenechám ujít. 

Prozradíte nám, jak se Tereza zapojuje do živých vystoupení skupiny a jakým způsobem se to projevuje na atmosféře koncertů?

Je to zajímavé sledovat, jak každý host přinese na podium svůj vlastní a unikátní druh energie. Káťa (Kateřina Marie Tichá, pozn. red.) vyzařuje ryzí ženskost a klidnou, jemnou sílu. Adéla Charvátová, mladá písničkářka a náš nejnovější objev, zase čerstvou energii, nadšení a určitý ohromně sympatický druh čistoty. No a Terka je rockerka. Nebojí se vyběhnout dopředu, nebojí se zabrat a zakřičet, ale zároveň umí být i velmi dívčí a zranitelná. Myslím, že právě tenhle široký výrazový záběr je její velkou devizou.

Jeleni s Terezou Balounovou
Řekněte nám ještě něco o Vašem aktuálním projektu - divadelním turné aneb 10 let na prknech. 

Baví nás zkoušet nové věci a střídat různé hudební polohy. Proto jsme si chtěli po O2 Areně vyzkoušet něco jiného. A tak jsme si řekli - co může být rozdílnějšího, než koncerty na sezení, v divadlech a malých sálech? Moc si užíváme intimní atmosféru divadelních vystoupení, které jsou hodně vyprávěcí. Ohlížíme se za našimi prvními deseti lety, vyprávíme historky, které spousta lidí nejspíš ještě nikdy neslyšela a skrze dotazy fanoušků je zapojujeme do dění. Pokaždé je to jiné a pokaždé moc příjemné.

A chcete ještě něco na závěr našeho rozhovoru vzkázat svým fanouškům a posluchačům? 

Děkujeme vám za vaší podporu a za to, že jste vzali naše písničky za své a že je s námi zpíváte a prožíváte. Za těch deset let jsme zažili spoustu úžasných dobrodružství a urazili obrovský kus cesty. Moc dobře si uvědomujeme, že za to vděčíme vám, vážíme si toho a nebereme to jako samozřejmost. Těšíme se na viděnou v další jelení dekádě, kterou odstartujeme letos, 10. srpna třetím ročníkem našeho vlastního festivalu Jelen & přátelé v Přibyslavi.


Moc děkuji za skvělý rozhovor pro hudební web a ať se Vám na tour daří. 

kapela Jelen

KOMPLEXNÍ ŘEŠENÍ

autoři:text:     Lenka Hrubá
foto:     Lenka HrubáDalší články s interpretem Jelen

Posluchači Hitrádií vykoupili charitativní ozdoby za 6 dnů. Domu pro Julii už tak poslali dohromady bezmála 2 miliony korun Posluchači Hitrádií pomohli k dobré věci. Legendární festival na jihu Čech, Footfest, se vrací! Vítej Footfeste zpět! Víkend hudby, tance a radosti se vrací do Želče u Tábora. Doprovodný program pro děti a fotbalový turnaj nebude chybět v programu. Chodrockfest 2022 aneb Domažlice rozjely svou párty rocku na Chodrocku! „Žádnyj neví, co sou Domažlice, žádnyj neví, co je to Taus...“ zpívá se v jedné z nejznámějších chodských písní. Rockoví fanoušci nejen ze Západních Čech však ví, co pro ně Domažlice v době Chodských slavností jsou a znamenají... a to hudebním rájem a největší rockovou plážovou párty plnou skvělých kapel. Chodrockfest 2022 aneb oblíbená plážová párty nabídne nabitý program českých, nejen rockových hvězd! Čas plyne jako voda a než se nadějeme, nastane nám měsíc srpen. A právě ten je na Domažlicku neodmyslitelně spojen s Chodskými slavnostmi. Ale pro fans skvělé rockové, pop rockové, metalové či folkové muziky neznačí tento termín pouze Vavřineckou pouť s folklórem a vůni chodských koláčů, ale i známý multižánrový festival Chodrockfest. Line-up OAMF Přeštěnice 2022 a ještě jedna soutěž o 2 vstupenky Festivalové léto na pomezí Středních a Jižních Čech začíná v Přeštěnici. My Vám přinášíme kompletní line-up a pro velký úspěch ještě 2 celofestivalové vstupenky. Soutěž o 2 vstupenky na OAMF Přeštěnice Festivalové léto na pomezí Středních a Jižních Čech začíná v Přeštěnici. My Vám přinášíme 2 celofestivalové vstupenky. Festivalové léto začíná v Přeštěnici Lucie Bílá se skupinou Arakain, Jelen, Tomáš Klus nebo také We Are Domi se zpěvačkou Dominikou Haškovou jsou hlavními taháky v pořadí již dvacátého ročníku Open Air Music Fest Přeštěnice 2022, který se koná ve dnech 23. až 25. června v Přeštěnici místě nedaleko jihočeského Milevska na trase mezi Pískem a Táborem. Pokud máte rádi pohodové festivaly a zároveň hledáte skvělé místo, kde si můžete užít víkend s přáteli nebo s rodinou, nenechte si ujít přeštěnický festival.

Další články žánrů Blues, Folk

Jinecké Slavnosti vol. XI – zábavné odpoledne pro celou rodinu Již XI. Jinecké Slavnosti o sobě dávají hlasitě vědět – oficiální zahájení proběhne v sobotu 15.6.2024. V městysu Jince, potažmo pak v Huti Barbora, připravili pořadatelé program pro celou rodinu – dětské atrakce pro ty nejmladší, chutné jídlo a kvalitní pití pak pro každého z hostů. Velkým lákadlem a důvodem k návštěvě však bude výběrový hudební lineup, v němž si přijdou na své milovníci dechovky, country, folku a samozřejmě i fanouškové rockových vypalovaček. Brány areálu budou otevřené od 12:00, úvodní slovo k zahájení si návštěvníci poslechnou úderem 13. hodiny. Sosnová Classic 2024 představila klenoty motoristické i folkrockové scény! Spanilá jízda patřila autům, motorkám i Čechomoru Motory zpívaly píseň silnice, Čechomor své známé hity a dav šuměl nadšením! Tak by se dal v kostce vystihnout druhý ročník akce s názvem Sosnová Classic. Ta nevypukla nikde jinde než ve své kolébce – v Driving Campu Autodromu Sosnová a opět přilákala hojný počet návštěvníků. Sosnová Classic 2024: Rarity ve startovním poli a slavná jména motoristické i hudební scény Letošní svátek historických automobilů, sidecarů a motocyklů Sosnová Classic, který se koná už 18. a 19. května, láká na řadu raritních strojů a slavná jména za jejich volanty. Nouze nebude ani o hudební program, který je s radostí svěřen do rukou legendárního Čechomoru. Magdalena Trajerová vydává nový singl na prvního máje Songwriterka Magdalena Trajerová vydává nový singl s názvem „Ranní čaj“. Píseň navazuje na album TO ONY, které vyšlo v únoru tohoto roku. V novém singlu Trajerová opět mísí prvky indie folku a popu. A stejně jako u mnoha předešlých skladeb, staví melodii na kytarové lince. Datum vydání je 1. května. Multižánrová nadílka s revivalovým obsahem čekala v pátek večer na hosty plzeňského Medvěda Plzeňský klub Bílej Medvěd sáhl při výběru line-upu na páteční večer 19.4.2024 do revivalových vod kapel s adresou trvalého pobytu v západočeské metropoli. Hudební nabídka obsahovala dvě jména s rozdílným muzikantským stylem. S blues-rockovým playlistem rozjela páteční mejdan skupina Spalted Maple, druhá část večírku patřila rockové kapele Parolet. Byť tentokrát klub nevyvěsil cedulku s nápisem vyprodáno, cíleně si našlo do klubu publikum podporující své favority jmenovitě výše uvedené. Páteční koncert v Medvědovi nabídne dva styly – každý z hostů si nalezne to své Pořadatelé z plzeňského Bílýho Medvěda si pro návštěvníky klubu připravují na pátek 19.4.2024 vystoupení dvou kapel. O rozehřátí publika se postará rock-bluesová skupina Spalted Maple, druhá polovina večírku bude patřit kapele Parolet s výběrem skladeb od Jasné Páky a Hudby Praha. Hudební mejdan tak slibuje dobrou zábavu, hlasité doprovody a klasicky perfektní koncertní atmosféru. Přijďte se pobavit i vy, start akce je ohlášený na 20:00 hodin. Sosnová Classic 2024 to rozjede na plný plyn! Zve na české, italské i českomoravské legendy – na Škodu, Lancii a skupinu Čechomor! Sosnová Classic 2024 představí klenoty automobilové a hudební scény! Půjde o víkend plný motoristického skvostu, závodů a exhibic, kam zavítají i české a italské automobilové legendy. Nouze nebude ani o hudební program, který je s radostí svěřen do rukou taktéž legendárního Čechomoru.

Další zajímavosti, rozhovory

PUNKOVÝ FESTIVAL NA OSLAVU 25. NAROZENIN KAPELY SOUKROMEY POZEMEK 25. let na punkový scéně Fiasko přináší světlo do temnoty s novým klipem Beznaděj Klatovská punkrocková kapela Fiasko vydala nový videoklip k písni "Beznaděj". Tato energická emotivní skladba opět dokazuje jejich schopnost kombinovat silné texty a dynamickou hudbu v jedinečný zážitek. Přesilovka 3 na 1 s PUNKPLUGGED Acoustic Festivalem Rozhovor s pořadateli PUNKPLUGGED ACOUSTIC FESTu. Aleš(Drobek), Petr a Miloš Vám prozradí jak festival vznikl a co Vás čeká na letošním druhém ročníku. Moderoval Tomáš Vladeka. MARTINA PÁRTLOVÁ vydává debutové album „První a poslední?“ Ano, je to tak. Martina Pártlová, zpěvačka, jež byla objevena před mnoha lety v soutěži X Faktor, vystupuje se skupinou Čechomor jako stálý host a kariéru vybudovala mimo jiné i díky účinkování v populárním triu 3v1, se může ucházet o titul objev roku! Poslední květnový den vyšlo debutové album s názvem „První a poslední?“. Nový pořad Warning Weekend nejen na Black Hornet rádiu přichází v červnu s novou náloží hostů Pozveme Vás na SOUTH OF HEAVEN fest, který se koná 5-6. července 2024. Podrobnosti vám prozradí jeho pořadatel Oto Gajdoš Druhým hostem bude Honza Wohnout Homola. Ano. Honzu z WOHNOUTů jsme zastihli na cestě na Pardubický majáles a probereme nový klip Nevěsta. Jak vznikal? A jak moc velký otisk na něm má umělá inteligence? Vše pořešíme v novém WV, který uslyšíte poprvé ve čtvrtek 6.6.2024 v 10:00. Quatro Drnovice aneb čtyři rozhovory ze skvělého koncertu V červnových pořadech se vrátíme na skvělý koncert, který proběhl pod taktovkou kapely PAČESS v drnovickém kulturáku koncem dubna. Pořady jsou doplněny o novinkové skladby. Od frýdeckých hard rockerů 100na100 skladba „Mám vůli silnou“. Švédští Battering Ram dodali šlapající heavy song „The World Belongs To Me“. Nezapomenutelný hudební zážitek na hradě Švihov! Kapely Lord, Prague Queen Tribute Band a Zvýšený riziko spojí síly ve výjimečném koncertním večeru! Přijměte naše srdečné pozvání na koncert špičkových rockových kapel, který se koná 28. června 2024 v nádherných prostorách vodního hradu Švihov. Skupina Lord předvede své nejlepší hity spolu s kapelou Prague Queen Tribute Band a kapelou Zvýšený riziko. Slibujeme vámnezapomenutelný večer plný skvělé hudby a atmosféry.
Zde je místo
i pro Vaší reklamu.

Hlavní banner
(180 x 450px)
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies
Partneři portálu
Rock Rádio ATTACKER of music Příbram.cz Dobříšsko Aktuálně Hogofogo
2016 ....... 2024 © musicgate.cz
webdesign | websystem | KAO.cz